Ze świata

Putin walczy z terroryzmem. Zaczyna od finansów

Ze świata


Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret ws. powołania międzyresortowej komisji ds. walki z finansowaniem terroryzmu - poinformował w środę Kreml. Wymaga także, by instytucje państwowe współpracowały w tej sprawie i ujawniały komisji wszelkie materiały, które mogą świadczyć o powiązaniach z organizacjami przestępczymi.

Putin zalecił też, by prokuratura generalna, bank centralny i władze regionalne przekazywały komisji materiały dotyczące możliwych powiązań osób czy organizacji z działalnością terrorystyczną.

Komisja będzie blokować środki

Telewizja NTV podała na stronie internetowej, że komisja będzie mogła podejmować decyzje o zablokowaniu środków finansowych należących do organizacji i osób podejrzewanych o związki z działalnością terrorystyczną. Decyzje te będą publikowane na stronie internetowej Federalnej Służby Nadzoru Finansowego (Rosfinmonitoringu), agencji rządowej walczącej z praniem brudnych pieniędzy. Od decyzji takiej będzie można się odwołać na drodze sądowej. Skład komisji zostanie zatwierdzony przez prezydenta. Z komunikatu Kremla wynika, że w ciągu dwóch miesięcy ustalony będzie regulamin działalności komisji.

Autor: ag / Źródło: PAP