Putin: możemy z umiarkowanym, ostrożnym optymizmem rozpocząć rok

Ze świata


W Rosji są warunki do tego, by sytuacja gospodarcza zaczęła się poprawiać już w tym roku - ocenił prezydent Władimir Putin na wtorkowym spotkaniu z ministrem rozwoju gospodarczego Aleksiejem Ulukajewem.

- Sytuacja z deficytem budżetowym, który był mniejszy, niż oczekiwano, fakt, że rezerwy są dobre, a poziom długu niski - to wszystko tworzy sprzyjające warunki do tego, by liczyć na poprawę sytuacji w bieżącym roku - powiedział Putin.

Umiarkowany optymizm

O tym, że rezerwy banku centralnego utrzymują się na wysokim poziomie, mówił też Ulukajew.

- Wszystkie czynniki "stworzyły warunki stabilności makroekonomicznej, którą oceniają prawidłowo wszyscy uczestnicy rynku - mówił minister.

- Wydaje mi się, że możemy z umiarkowanym, ostrożnym optymizmem rozpocząć rok - dodał.

Rosstat: PKB niższy w 2015 roku

Jak podał w poniedziałek rosyjski urząd statystyczny Rosstat, według wstępnych danych produkt krajowy brutto Rosji zmniejszył się w 2015 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 3,7 proc. W roku 2014 Rosja odnotowała jeszcze wzrost PKB o 0,7 proc. Ulukajew wskazał we wtorek, że wzrost cen konsumpcyjnych w zeszłym roku spowolnił; pod koniec stycznia br. inflacja wyniesie około 10 procent. Ogółem w 2015 roku inflacja sięgnęła 12,9 procent. Dramatyczny spadek cen ropy w ostatnich miesiącach jeszcze mocniej osłabił rosyjską gospodarkę i pociągnął za sobą w dół kurs rubla wobec walut zachodnich. Premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w poniedziałek nowy, skorygowany ze względu na niskie ceny ropy plan rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Wicepremier Arkadij Dworkowicz wyjaśnił we wtorek, że rząd w tym planie przyjmie prognozę cen ropy na poziomie 20-40 dolarów za baryłkę.

Putin: "trzeba ostrożnie używać rezerw"

Autor: ag//km / Źródło: PAP