Putin stracił tytuł najbardziej wpływowego człowieka świata

Ze świata

kremlin.ruPutin stracił tytuł najbardziej wpływowego człowieka świata

Władimir Putin po raz pierwszy od pięciu lat nie został uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka świata. Prezydent Rosji ustąpił miejsca prezydentowi Chin Xi Jinpingowi.

Prezydent USA Donald Trump spadł z drugiego na trzecie miejsce rankingu. W pierwszej piątce znaleźli się też: kanclerz Niemiec Angela Merkel i najbogatszy człowiek świata, założyciel internetowego sklepu Amazon Jeff Bezos. W tym roku w rankingu "Forbesa" wśród 75 osób znalazło się pięć kobiet. Oprócz Merkel na liście figurują: brytyjska premier Theresa May, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, prezes amerykańskiego koncernu General Motors Mary Barra i szefowa funduszu Fidelity Investments Abigail Johnson.

Umocnił władzę

Zdaniem "Forbesa" Xi zajął pierwsze miejsce, ponieważ lepiej od innych udało mu się umocnić władzę w kraju.

Gazeta przypomina, że chiński parlament uchwalił w marcu nowelizację konstytucji, znosząc limit kadencji dla prezydenta, powołując superagencję do walki z korupcją i umacniając przywódczą rolę Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz władzę Xi nad wszystkimi dziedzinami.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru