Putin rozmawiał z Ciprasem o pomocy dla Grecji? "Nie, nie, nie"


Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem grecki premier Aleksis Cipras powiedział, że Grecja ma "inne alternatywy niż UE". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o to, czy była mowa o pomocy finansowej, odparł: "Nie, nie, nie". Dodał, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych".

- Znaleźliśmy się w oku cyklonu, ale jesteśmy narodem, który radzi sobie na morzu i nie boimy się burz ani możliwości odkrycia nowych oceanów i zawinięcia do bardziej bezpiecznych portów - oznajmił premier, który spotkał się z Putinem w Petersburgu, gdzie trwa 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne.

Rosja i Grecja obejdą embargo?

- Mówi się teraz o "problemie greckim", ale nie jest problem grecki, tylko problem europejski (...). Chodzi o to, czy Unia Europejska będzie w stanie powrócić do swych własnych zasad solidarności i sprawiedliwości społecznej - dodał Cipras. Wtórował mu Putin, który powiedział: "Problem Grecji nie jest problemem Grecji, lecz całej Europy". - Wiele osób zastanawia się, dlaczego jestem dziś tutaj, a nie w Brukseli - kontynuował Cipras i wyjaśnił, że składa drugą już wizytę w Rosji w ciągu niespełna trzech miesięcy, ponieważ uważa, że jest ona "jedną z nowych osi współczesnego, wielobiegunowego świata". Po półtoragodzinnym spotkaniu przywódcy oznajmili też, że ustalili, iż przygotowane zostanie memorandum, które - jak ujął to Cipras - "pozwoli nam zorganizować naszą przyszłą współpracę gospodarczą".

Zapewnienia Kremla

Pieskow zapewnił, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych" i nie było mowy o pomocy finansowej dla Grecji. Według rzecznika Putin i Cipras porozumieli się, że w najbliższym czasie zbiorą się grupy robocze, które omówią możliwość dostaw do Rosji produktów rolnych, nienaruszających obowiązującego embarga unijnego i rosyjskich restrykcji. Moskwa wprowadziła swoje embargo na unijne produkty w odpowiedzi na sankcje przyjęte wobec niej przez Zachód z powodu roli Rosji w kryzysie ukraińskim.

Mówili o pieniądzach

Wcześniej w piątek, jeszcze przed rozmowami dwóch przywódców, rzecznik Kremla powiedział, że Rosja jest gotowa rozważyć pożyczkę dla Grecji. Dodał, że Grecy "jeszcze nie poprosili" o takie wsparcie. Również wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz mówił, że jeśli wsparcie finansowe dla Aten będzie potrzebne, Rosja rozważy tę kwestię.

Na forum w Petersburgu ministrowie energetyki Rosji i Grecji podpisali w piątek memorandum w sprawie budowy planowanego gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) przez terytorium Grecji. Budowę sfinansuje Rosja. Memorandum przewiduje utworzenie spółki joint venture, w której równe udziały mieliby Grecy i Rosjanie i która miałaby zbudować gazociąg na terytorium Grecji między 2016 a 2019 rokiem.

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości