Rubel przebija dno, ropa leci w dół. Putin: powinniśmy być gotowi na każdy rozwój sytuacji

Ze świata

kremlin.ruca45594d-3f81-4e3b-95d0-2f2f67c4d3d4

- Powinniśmy być gotowi na każdy rozwój sytuacji na rynkach surowcowych, rynkach akcji, obserwować to bardzo uważnie i mieć scenariusz rozwoju rosyjskiej gospodarki w każdym wariancie - prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę na spotkaniu z członkami rządu.

Władimir Putin cytowany przez agencję TASS zastrzegł przy tym: - Nie znaczy to, że powinniśmy teraz coś raptownie zmieniać. Prezydent Rosji przytoczył wskaźniki za miniony rok, m.in. wskazał na mniejszy niż oczekiwano deficyt budżetowy - wyniósł on 2,6 proc. PKB. Wcześniej w środę premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w przypadku dalszego spadku cen ropy będzie trzeba uściślić parametry budżetu na 2016 rok. Według jego słów "trzeba przygotować się do najgorszego scenariusza, tak jak robi się to i w innych krajach".

Najgorszy scenariusz

Wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Rosji na temat stanu gospodarki zbiegają się z dalszym spadkiem cen ropy. Cena rosyjskiej ropy Urals spadła we wtorek do poziomu 27,4 dolara za baryłkę. Jak napisał w środę dziennik "Wiedomosti", przekroczyła ona psychologiczną barierę 30 dolarów za baryłkę i zmierza ku nowej - na poziomie 25 dolarów. "Wiedomosti" podały, że wicepremier Rosji Igor Szuwałow polecił ministrom przeanalizowanie trzech scenariuszy rozwoju gospodarki, odpowiednio przy cenach ropy Urals: 25 dol., 35 dol. i 45 dol. za baryłkę.

ropastoog.pl

Cenę 25 dol. za baryłkę dopuszczają warianty pesymistyczne w prognozach państwowego banku Sbierbank - poinformował jego szef German Gref. Również minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew powiedział w telewizji "Rossija 24", że przygotowywane są scenariusze rozpatrujące taką cenę ropy. Ulukajew dodał, że przy takim scenariuszu możliwy jest kurs rubla na poziomie 80 rubli za dolara. Podstawowe prognozy - przypomniał - oparte są na założeniu, że dolar będzie kosztował nieco ponad 63 ruble. Taki kurs rubla założony jest w przyszłorocznym budżecie. Na moskiewskiej giełdzie kurs rubla we wtorek przekroczył, po raz pierwszy od połowy grudnia 2014 roku, poziom 77 rubli za dolara. Budżet Rosji na rok 2016 zakłada średnioroczną cenę ropy na poziomie 50 dolarów za baryłkę. Według danych za miniony rok średnioroczna cena ropy wyniosła w nim 51,4 dol. za baryłkę.

UE i USA nałożyły na Rosję sankcje za jej agresję na Ukrainę:

USA nakładają kolejne sankcje. Za sojusze z PutinemTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru