Putin: MFW powinien pożyczyć Ukrainie pieniądze. A te mają pójść na spłatę długu wobec Rosji

Ze świata


Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien pożyczyć Ukrainie 3 mld dolarów, aby mogła spłacić swój dług wobec Rosji - podkreślił we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin.

Z kolei wcześniej rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że jeśli Ukraina nie spłaci swojego zobowiązania w grudniu, Rosja uzna to za bankructwo kraju.

Ważne kroki

W połowie września parlament Ukrainy uchwalił pakiet pięciu ustaw, zatwierdzających restrukturyzację zadłużenia, zaciągniętego u wierzycieli zagranicznych. 27 sierpnia Ukraina ogłosiła, że zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji swego zadłużenia. Umowa przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty. Do restrukturyzacji nie przyłączyła się Rosja. Negocjacje w sprawie restrukturyzacji trwały aż pięć miesięcy. Ostatecznie Ukraina ustaliła z wierzycielami, że z należności głównej odpisana zostanie jedna piąta, czyli około 3,6 mld dolarów, a zapadalność reszty zadłużenia zostanie przełożona na 2019 rok. Nieznacznie podniesie się oprocentowanie obligacji, które wynosiło średnio 7,2 proc., a teraz będzie to 7,75 procent. Restrukturyzacja zmniejszy dług Ukrainy do 15,5 mld dolarów. Najwięksi wierzyciele, którymi kieruje amerykańska firma inwestycyjna Franklin Templeton, proponowali początkowo redukcję długu o 5 proc. W skład grupy wchodzą m.in. T Rowe Price, BTG Pactual i TCW; posiada ona ukraińskie obligacje opiewające łącznie na 8,9 mld dolarów.

MFW zadowolony

Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraził Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jego szefowa Christine Lagarde oceniła, że przyczyni się ono do odzyskania zdolności obsługi zadłużenia, a wraz z działaniami na rzecz reform - do realizacji celów wyznaczonych w programie pomocowym MFW dla Ukrainy. Redukcja długu pozwoli Ukrainie spełnić warunki, na jakich MFW udziela jej pomocy. Warunkiem realizacji planu pomocowego, który MFW zatwierdził w marcu w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania (EFF) w wysokości 17,5 mld dolarów, jest wprowadzenie przez rząd w Kijowie reform i doprowadzenie do redukcji rocznych spłat długu. Dzięki porozumieniu o restrukturyzacji Ukraina będzie miała środki, których potrzebuje w związku z konfliktem na wschodzie kraju, pomoc uboższym grupom społeczeństwa, pokrycie kosztów zakupu rosyjskiego gazu na okres zimowy i podtrzymanie stabilności hrywny.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap