Putin chce, żeby Rosjanie pokazali majątki za granicą. I ściągnęli je do kraju

Ze świata

kremlin.ruOsoby, które same się ujawnią, nie będą ukarane

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę przewidującą legalizację aktywów i rachunków bankowych posiadanych za granicą przez obywateli Rosji po ich dobrowolnym zadeklarowaniu. Legalizacja nastąpi bez kontroli ze strony rosyjskich służb podatkowych.

Ustawa została w poniedziałek opublikowana na państwowym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej.

Co się zmienia?

Nowe prawo oznacza, że ci Rosjanie, którzy ujawnią swoje niedeklarowane dotąd nieruchomości, akcje, udziały w przedsiębiorstwach czy też konta bankowe, będą objęci jednorazowym zwolnieniem od odpowiedzialności za ich zatajenie. Deklaracje do organów podatkowych będzie można składać od 1 lipca do 31 grudnia br. Ustawa przewiduje, że osoby fizyczne będą mogły zatwierdzić jako swoją własność majątek zapisany wcześniej na innych, nominalnych właścicieli. Ustawa wylicza dokładnie, za co osoby legalizujące kapitał nie zostaną ukarane: za uchylenie się od płacenia podatków, opłat celnych, zatajenie majątku organizacji czy majątku jednoosobowej firmy, nielegalne powołanie osoby prawnej.

Będzie amnestia

Media rosyjskie podały, że ustawa była przedmiotem trudnych negocjacji z międzynarodowymi organami kontroli, w szczególności z Finansową Grupą Operacyjną (FATF), której celem jest walka z nielegalnymi transakcjami finansowymi. Rosyjskie Ministerstwo Finansów otrzymało akceptację FATF dla ustawy, ponieważ oznacza ona amnestię dla osób, które dopuściły się oszustw podatkowych czy celnych, ale nie zwalnia z odpowiedzialności za pranie brudnych pieniędzy czy korupcję. Putin złożył ofertę amnestii dla kapitałów powracających z zagranicy w grudniu zeszłego roku, w obliczu rekordowego odpływu kapitału z Rosji w wysokości ponad 151 mld dolarów. Jak mówił w marcu premier Dmitrij Miedwiediew, chodzi o stworzenie podstaw prawnych do powrotu do gospodarki rosyjskiej kapitału, który znajdował się w szarej strefie, i o zarejestrowanie go na nazwiska prawdziwych właścicieli.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru