Korupcja niszczy rosyjską gospodarkę. A Putin łagodzi kary za łapówki

Ze świata

TVN24 BiSPutin zmniejsza kary za korupcję

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zmniejszającą kary za korupcję. Za danie lub przyjęcie łapówki do 25 tys. rubli będzie grozić niższa grzywna niż dotychczas.

Przyjęcie łapówki do 25 tys. rubli, czyli około 413 dolarów będzie karane grzywną w wysokości dziesięciokrotności wartości otrzymanej korzyści finansowej.

Mniejsze kary

Oznacza to, że kara za przyjęcie łapówki została zredukowana, bowiem wcześniej winny musiał oddać 25 razy więcej.

Natomiast kara za wręczenie łapówki została zredukowana do pięciokrotności kwoty, którą się wręczyło "pod stołem". Przed tymi zmianami grzywna wynosiła piętnastokrotność wysokości łapówki. Co ciekawe nowa ustawa daje zarówno korumpującym, jak i korumpowanym możliwość dobrowolnej zapłaty grzywny w ciągu 60 dni. Wcześniej łapówkarze mieli na to 30 dni.

Ogromna korupcja

Rosja znajduje się w czołówce rankingu najbardziej skorumpowanych państw na świecie - wynika z danych Transparency International za 2014 rok. Jej ocena w zestawieniu to 27 na 100, gdzie 0 oznacza kraj doszczętnie przeżarty korupcją, a 100 czysty. Podobny wynik, jak Rosja osiągnęły takie państwa jak: Pakistan, Gambia, Sierra Leona czy Nigeria. Ogromny poziom korupcji przekłada się na rozwój gospodarki. Odsuwa też rządzących od wprowadzania kluczowych reform, bo nikt z korumpujących nie zyskuje na zmianach. Liczba inwestycji w skorumpowanym kraju spada. Podobnie jak wydajność firm i poziom innowacyjności.

Autor: msz/ / Źródło: The Moscow Times