Putin pyta: gdzie była Unia Europejska, kiedy narastały problemy w Grecji


Prezydent Rosji Władimir Putin na dzisiejszej konferencji w Ufie zapewnił, że Grecja nie zwracała się do Moskwy z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Jednocześnie pytał, "gdzie była Unia Europejska", gdy narastały problemy w Grecji. Putin wyraził jednak nadzieję, że "kryzys zostanie wkrótce rozwiązany". Rosyjski prezydent, pytany o toczące się negocjacje ws. porozumienia nuklearnego z Iranem, zapewnił, że Moskwa jest gotowa na większą ilość ropy na światowych rynkach.

- Oczywiście można winić za wszystko Greków, ale gdzie była Komisja Europejska, czy nie było naruszeń w jej zachowaniu? Dlaczego nie dokonała korekt w programach gospodarczych wcześniejszych greckich rządów? - zwracał uwagę Władimir Putin na konferencji w Ufie, gdzie obywał się szczyt państw grupy BRICS.

Nowa propozycja

Rząd Grecji zwrócił się w czwartek do swych wierzycieli (UE, EBC i MFW) o nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. Pieniądze mają pochodzić z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. W zamian Ateny zaproponowały m.in. podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

W sobotę o godz. 15.00 ministrowie finansów państw eurolandu mają ocenić, czy najnowsze greckie propozycje reform pozwalają podjąć negocjacje o trzecim programie pomocy dla tego kraju.

Z kolei na niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał też nadzwyczajny szczyt strefy euro oraz przywódców całej UE, by omówić konsekwencje kryzysu w Grecji, w tym ewentualnej niewypłacalności tego kraju. Jak na razie szczyt nie został odwołany, bo wciąż trwa ocena najnowszych propozycji Aten, przesłanych w czwartek wieczorem.

Co z Iranem?

W trakcie rozmowy z dziennikarzami Władimir Putin był także pytany o negocjacje z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Putin podkreślił, że ma nadzieję, iż wkrótce dojdzie do zawarcia porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Pierwotny termin zawarcia porozumienia w sprawie budzącego kontrowersje programu nuklearnego Iranu upływał 30 czerwca. Ostateczne porozumienie ma stanowić gwarancję, że program nuklearny Iranu będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki sankcje międzynarodowe.

Putin ocenił, że po osiągnięciu porozumienia, sankcje nałożone wcześniej na Iran powinny być stopniowo znoszone.

Jego zdaniem światowa gospodarka przystosuje się do zwiększonej ilości ropy, w przypadku gdy zostaną zniesione sankcje. Jednocześnie zapewnił, że sama Rosja jest także gotowa na dodatkową ilość ropy na światowych rynkach.

Rosyjski prezydent podkreślił, że ostateczne porozumienie z Iranem powinno mieć na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na świecie.

"Ukraina ma więcej szans"

Dziennikarzom nie umknęła także sprawa Ukrainy.

Jak oznajmił bowiem w piątek ukraiński prezydent Petro Poroszenko, "na Ukrainie rośnie stopień zagrożenia terrorystycznego, które rozprzestrzenia się daleko poza granice operacji prowadzonej przeciwko prorosyjskim bojownikom w obwodach wschodnich".

Szef państwa zaznaczył, że w związku z wojną, która toczy się w Donbasie, w jego kraju wzrasta także przestępczość. Dlatego zapowiedział dalszą reformę MSW, w wyniku której oddzielne resorty, odpowiedzialne za bezpieczeństwo, znajdą się w jednej strukturze.

O przyszłość Ukrainy został zapytany również prezydent Putin.

Jak oznajmił, widzi większą szansę na rozwiązanie ukraińskiego kryzysu, niż niepowodzenie.

Czym jest BRICS?

BRICS to określenie grupy państw rozwijających się, w skład której wchodzą: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki.

Państwa BRICS, których ludność stanowi ok. 40 proc. populacji świata, wspólnie zapewniają niemal 1/5 światowego wzrostu gospodarczego.

Grecki plan ostatniej szansy
Grecki plan ostatniej szansyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości