Putin bezlitosny. Żywność objęta embargiem ma być niszczona

Ze świata

kremlin.ruPrezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w piątek do rządu, by podjął decyzję o niszczeniu żywności objętej embargiem

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w piątek do rządu, by podjął decyzję o niszczeniu żywności objętej embargiem. Jak dotąd była ona zawracana do kraju pochodzenia.

Minister rolnictwa Rosji Aleksandr Tkaczow wystąpił z taką propozycją w piątek podczas posiedzenia Rady Ministrów.

- Zaakceptujmy tę propozycję. Domagam się, by administracja i rząd przestudiowały ten problem wraz z prawnikami i zaproponowali podjęcie stosownych kroków - powiedział Putin.

Przedłużenie embarga

Pod koniec czerwca premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu o rok - do 5 sierpnia 2016 roku - embarga na żywność z krajów UE, z USA, Kanady, Australii i Norwegii.

Stało się tak na polecenie Władimira Putina, który przed rokiem podpisał specjalny dekret, w którym nakazał rządowi przygotowanie listy produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych, których import będzie zakazany z krajów, które wprowadziły sankcje wobec Rosji.

Zakaz importu żywności ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii oraz państw Unii Europejskiej obowiązuje od 7 sierpnia zeszłego roku. Władze na Kremlu nałożyły go w odwecie za sankcje, którymi Zachód obłożył Moskwę za wspieranie prorosyjskich separatystów oraz podtrzymywanie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

Prezydent uzasadniał ten krok "obroną interesów narodowych Federacji Rosyjskiej".

Kto najwięcej straci na rosyjskim embargu?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru