Ptasia grypa w Japonii. 37 tys. kur pod nóż

Ze świata

Wybijanie drobiu rozpoczęło się we wtorek rano

Japońskie władze nakazały we wtorek wybicie 37 tys. sztuk drobiu hodowanego na fermie na wyspie Honsiu, po tym gdy testy potwierdziły, że pojawił się tam wirus ptasiej grypy H5. Jest to już trzecie ognisko tej choroby wykryte w Japonii w ciągu miesiąca.

Testy genetyczne potwierdziły obecność wirusa H5 na fermie w prefekturze Yamaguchi na południowym zachodzie największej japońskiej wyspy - Honsiu. Właściciel fermy poinformował w poniedziałek wieczorem o nagłym padnięciu 10 kurczaków - podało ministerstwo rolnictwa w Tokio.

Epidemia?

Wybijanie drobiu rozpoczęło się we wtorek rano; utworzono też kordon sanitarny o szerokości 10 km wokół fermy, zakazując transportu ptaków poza tę strefę. Podobne działania podjęto w Miyazaki na wyspie Kiusiu, gdzie ptasia grypa wystąpiła na fermie, w której hodowano 42 tys. sztuk drobiu. Poprzedni przypadek ptasiej grypy zanotowano na tej samej wyspie w połowie grudnia.

Zakaz importu

Po przekazaniu przez japońskie władze sanitarne informacji o kolejnym ognisku ptasiej grypy Hongkong ogłosił zakaz importu mięsa drobiowego i produktów drobiowych z prefektury Yamaguchi. Od pojawienia się w 2003 roku groźnego dla człowieka szczepu wirusa ptasiej grypy H5N1 na świecie stwierdzono ponad 400 przypadków śmiertelnych, głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Nowy szczep, H7N9, zabił od 2013 roku ponad 170 osób.

Autor: msz/kwoj / Źródło: PAP