Miliarderzy, inwestorzy, biznesmeni. Poznaj gospodarczą drużynę Trumpa

Ze świata


Nowo wybrany prezydent Donald Trump gromadzi już zespół doradców gospodarczych, z którymi będzie pracować przez najbliższe cztery lata. Znany ze swojego doświadczenia w biznesie będzie się starał zbudować swój gabinet dzięki inwestorom, menedżerom i bankowcom. Prawdopodobnych kandydatów na najważniejsze stanowiska w państwie wymienia BBC News. .

Steve Mnuchin

Jeden z byłych menedżerów Goldman Sachs jest uważany za poważnego kandydata na stanowisko Sekretarza Skarbu - czyli osoby, sprawującej pieczę nad finansami USA.

Mnuchin sprawował kontrolę nad budżetem kampanii Trumpa. Obecnie jest szefem firmy inwestycyjnej, działającej w branży nieruchomości, Dune Capital Management. W przeszłości zajmował się także produkcją filmową.

Thomas Barrack

To poważny kandydat na głównego doradcę podatkowego, który może sprzyjać wprowadzeniu niższych danin. Zarządza on funduszem inwestycyjnym z zakresu nieruchomości, z siedzibą w Los Angeles. Posiada już doświadczenie w polityce - służył w administracji Reagana jako zastępca podsekretarza w Departamencie Zasobów Wewnętrznych. Wieloletni przyjaciel Trumpa, pomógł mu zdobyć dodatkowe miliony dolarów na realizację kampanii wyborczej.

John A. Paulson

Miliarder zarządzający funduszami hedgingowych - to najbardziej znane nazwisko na liście do stanowiska głównego doradcy gospodarczego prezydenta (ang. Economic Advisory Council). Znany na Wall Street z wykorzystania okazji do gigantycznego zarobku na kryzysie gospodarczym z 2008 roku, gdyż przewidział pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości.

Wilbur Ross

78-letni specjalista ds. upadłości jest poważnym kandydatem na Sekretarza Handlu. Inwestował energetykę i telekomunikację, co pozwoliło mu zgromadzić dość pokaźne fundusze. W sierpniu 2014 roku "Forbes" wymienił go jako jednego z najbogatszych ludzi świata, dysponującego majątkiem 2,9 mld dolarów. Jest zapalonym kolekcjonerem sztuki.

Dan DiMicco

Dyrektor wykonawczy Nucor Corporation, największego amerykańskiego producenta stali, to jeden z nielicznych przedstawicieli sektora przemysłowego w otoczeniu Trumpa. Jest potencjalną osobą do zajęcia stanowiska negocjatora ws. handlu. Znany z ostrzeżeń przeciwko, jak sam mówi, "fałszywym obietnicom" zwolenników zielonej energii oraz ukrytym kosztom outsoursingu.

Czytaj też wszyscy ludzie prezydenta, czyli kto nadchodzi z Trumpem

Ameryka wybrała. Donald Trump 45. prezydentem:

Autor: PMB/gry / Źródło: BBC