TVN24 Biznes | Ze świata

Przez rozwód będą zmiany w fundacji Gatesów. "Odejdzie, jeśli nie będą w stanie ze sobą współpracować"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
Bloomberg
Bill Gates reklamuje projekt "Dollar Street"
Bill Gates reklamuje projekt "Dollar Street"tvn24
wideo 2/3
tvn24Bill Gates reklamuje projekt "Dollar Street"

Na początku przyszłego roku do zarządu fundacji Billa i Melindy Gates mają trafić dodatkowi członkowie - podała organizacja w komunikacie. Wieloletnia żona Gatesa zrezygnuje ze swoich uprawnień w zarządzie za dwa lata, jeżeli małżonkowie stwierdzą, że nie są w stanie ze sobą współpracować.

Para, która wkrótce ma się rozwieść, przeleje na konto fundacji dodatkowe 15 miliardów dolarów. Budżet organizacji przed ogłoszeniem decyzji Gatesów wynosił około 50 miliardów dolarów. Mniej więcej tyle samo pieniędzy fundacja rozdała w ciągu ostatnich dwóch dekad.

- Te nowe środki i zamiany w zarządzaniu fundacją będą wspierać naszą ambitną misję przez wiele lat – powiedział Bill Gates.

Zmiany w fundacji

Melinda Gates zadeklarowała, że ​​pozostaje w pełni zaangażowana w działalność organizacji jako jej współprzewodnicząca.

Mimo to, jeśli któryś z byłych małżonków zdecyduje, że nie może dalej ze sobą współpracować, Melinda Gates zrezygnuje. W takim przypadku pani Gates "otrzymałaby od Billa Gatesa środki na własną działalność filantropijną".

"To może być pierwszy raz, gdy fundacja powoła członków zarządu, którzy nie należą do rodziny Gatesów ani do znajomych miliarderów. W momencie, gdy para ogłosiła rozwód, było tylko trzech członków zarządu – Melinda i Bll Gates oraz Warren Buffett, który zrezygnował w zeszłym miesiącu z pełnienia swojej funkcji" - pisze "Bloomberg".

Skład zarządu fundacji był niejednokrotnie obiektem krytyki. - Twierdzenie, że bogaci ludzie mają najlepszą wiedzę o problemach społecznych jest po prostu niedorzeczne – powiedziała Linsey McGoey, profesor socjologii i dyrektor Centrum Badań Socjologii Ekonomicznej i Innowacji na Uniwersytecie w Essex.

Rozwód Gatesów

W maju, po 27 latach małżeństwa, Bill i Melinda Gatesowie poinformowali, że ich związek dobiegł końca. Ze względu na wielkość majątku małżonków może dojść do jednego z najdroższych rozwodów w historii. Według danych Bloomberg Billionaires Index majątek Billa Gatesa jest obecnie szacowany na 147 miliardów dolarów. Jest on czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie.

Para wzięła ślub na hawajskiej wyspie Lanai 1 stycznia 1994 r. Mają troje dzieci: 25-letnią Jennifer, 21-letniego Rory'ego oraz 18-letnią Phoebe.

W 2000 roku małżeństwo założyło Fundację Billa i Melindy Gatesów z siedzibą w Seattle. Jest to jedna z największych na świecie organizacji charytatywnych, która koncentruje się na zdrowiu publicznym, edukacji i zmianach klimatycznych.

Autor:mp

Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości