Brexit może uderzyć w City. Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy pod znakiem zapytania

Ze świata


Brexit może odbić się bolesnym piętnem na pracownikach londyńskiego City. Według Banku Anglii (BA), konsekwencją opuszczenia Unii Europejskiej może być utraty nawet 75 tysięcy miejsc pracy w usługach finansowych.

Jak wskazuje BBC, liczba ta może się zmieniać w zależności od stosunków handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie. Ale bank, niezależnie od ostatecznego scenariusza, spodziewa się znacznej utraty miejsc pracy.

Zdaniem BBC, wiele miejsc pracy przeniesie się na kontynent.

Jak czytamy, BA zwrócił się do banków i innych instytucji finansowych na Wyspach o dostarczenie planów awaryjnych w przypadku, gdyby doszło do tak zwanego twardego brexitu, czyli opuszczenia przez Wielką Brytanię wspólnego rynku. Oznaczałoby to, że instytucje finansowe z siedzibą w Wielkiej Brytanii straciłyby specjalne prawa do swobodnych transakcji wewnątrz Unii Europejskiej.

Zyskać mogłyby na tym między innymi Paryż i Frankfurt.

Jaki scenariusz

W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań dotyczących potencjalnego wpływu brexitu na rynek pracy w Wielkiej Brytanii.

Brukselski think tank, Bruegel, poinformował, że z sektora finansowego z Londynu może odpłynąć z czasem 30 tysięcy miejsc pracy.

Krok dalej idzie Xavier Rolet, dyrektor generalny Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie. Jego zdaniem, może dojść do odpływu ponad 200 tysięcy miejsc pracy.

Bank Anglii wierzy jednak, że scenariusz na najbliższe 3-5 lat jest znacznie bliższy badaniu przeprowadzonemu w 2016 roku przez firmę konsultingową Oliver Wyman.

Ich raport sugerował stratę 65-75 tysięcy miejsc pracy. Jednocześnie, stwierdzono, że brexit może być szansą na rozwijanie zamówień usług finansowych dla gospodarek wschodzących na Bliskim Wschodzie, w tym Chin i Indii.

Zdaniem BBC, nawet, jeśli doszłoby do likwidacji 75 tysięcy pracy Londyn nadal byłby zdecydowanie największym centrum finansowym w Europie, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad milion osób.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Raporty: