Miał walczyć z oszustami podatkowymi, a został oskarżony o pranie pieniędzy

Ze świata


Prokurator zażądał w środę dla byłego francuskiego ministra ds. budżetu Jerome'a Cahuzaca, oskarżonego o oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy, trzech lat więzienia jako właściwej ceny za "zdradę" i "poświęcenie wszystkich zasad dla korzyści finansowych".

- Nadszarpnął pan honor tego kraju. To, co dotąd nie zostało naprawione i już nigdy nie będzie, jest krzywdą wyrządzoną przez pana krajowi, wystawia go na pośmiewisko - powiedziała prokurator Elaine Houlette, zwracając się do byłego ministra. 64-letni Cahuzac, z wykształcenia lekarz, najpierw kardiochirurg a potem chirurg plastyczny, od maja 2012 do marca 2013 roku wchodził w skład socjalistycznego rządu Jeana Marca Ayraulta; zajmował się budżetem. W grudniu 2012 roku wystąpił z propozycjami wymierzonymi w osoby unikające płacenia podatków i był liderem kampanii przeciwko uchylaniu się od podatków. Odszedł w niesławie trzy miesiące później. Przyznał się, że sam zdeponował ponad 600 tys. euro za granicą; wcześniej zaprzeczał doniesieniom medialnym i kłamał w tej sprawie.

Brudne pieniądze

Jego rezygnacja była pierwszym politycznym skandalem za prezydentury Francois Hollande'a. Prokuratura zarzucała mu zatajenie 687 tys. euro dochodu przed francuskimi władzami podatkowymi w latach 2009-2012 i pranie pieniędzy w latach 2003-2013 za pośrednictwem zagranicznych kont bankowych, m.in. w Szwajcarii, Panamie, na Seszelach i w Singapurze. Wcześniej Cahuzac był głównym specjalistą do spraw podatków w Partii Socjalistycznej. Prokurator Houlette zażądała też dwóch lat pozbawienia wolności dla Patricii Cahuzac, która, jak stwierdziła, "przerosła" męża "w ukrywaniu majątku przed organami podatkowymi".

O co chodzi w Panama Papers? Dziecinnie proste wytłumaczenie:

Autor: PMB / Źródło: PAP