Producent "Monopoly" i "Angry Birds" zamyka rok na plusie. Będą jednak zmiany

Wikipedia | Horst FrankMonopoly to jedna z najpopularniejszych gier na świecie

Mimo niekorzystnego przeliczenia przychodów zagranicznych roczny przychód netto korporacji Hasbro wyniósł 4,28 mld dol. – 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Chociaż przychody z gier spadły, przeważył znaczący wzrost przychodów z zabawek dla chłopców.

Zgodnie z najnowszym raportem finansowym Hasbro korporacja zamknęła rok 2014 z 5 proc. wzrostem względem poprzedniego roku kalendarzowego. Mimo niekorzystnego przeliczenia przychodów spoza Stanów Zjednoczonych i Kanady, roczny przychód netto za rok 2014 wyniósł dla Hasbro 4,28 mld dol.

Zdaniem Hasbro, gdyby nie zmiana w kursie dolara, tegoroczny wynik byłby jeszcze o 93,4 mln dolarów wyższy (7 proc. wzrostu). Przychody spoza Ameryki Północnej stanowią już blisko połowę całkowitych przychodów firmy.

Niektóre marki tracą

Względem 2013 roku przychody w tym segmencie wzrosły o 15 proc. (z 1,873 mld do 2,023 mld dol.), podczas gdy roczne przychody północnoamerykańskie wzrosły tylko o 7 proc. (z 2,006 mld w 2013 r. do 2,022 mld dol.w 2014 r.). Hasbro odnotowało przy tym 4-proc. spadek kwartalnych i rocznych przychodów z gier w porównaniu z rokiem kalendarzowym 2013. Mimo dalszego wzrostu przychodów z franczyz „Magic: The Gathering”, „Monopoly”, „Simon” i „Game of Life”, nie udało się przeważyć spadku przychodów z marek „Duel Masters”, „Twister” i „Angry Birds”.

Podobny spadek w skali roku odnotowały produkty dla młodszych dzieci, jednak ten sektor odpowiada zaledwie za 12,5 proc. wszystkich przychodów z produktów firmy (531 mln w porównaniu z 1,3 mld dol. przychodu netto z samych gier).

Zmiany w zarządzie

W bilansie korporacji przeważyły pozytywne kwartalne i roczne wyniki sprzedaży produktów przeznaczonych dla chłopców – ok. 20 proc. (z 1,237 mld do 1,484 mld dol.) w porównaniu z 2013 rokiem. Firma niedawno odnowiła dziesięcioletnią już umowę licencyjną z IDW Publishing. Ponadto korporacja Hasbro zapowiedziała zmiany w zarządzie.

Dotychczasowy prezes i CEO Hasbro Brian Goldner od 21 maja ma zostać nowym przewodniczącym rady dyrektorów. Zastąpi na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę Ala Verrecchia, który odchodzi z Hasbro po 50 latach pracy. Wraz z Verrecchiem na emeryturę odejdzie jeszcze czterech starszych pracowników korporacji. Z kolei Basil Anderson został powołany na nowo utworzone stanowisko Lead Independent Director (w miejsce Presiding Director).

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Horst Frank

Pozostałe wiadomości