Słowacja zamknęła ponad 30 małych przejść granicznych. Teraz je otwiera

Autor:
red.
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Otwieranie przejścia na granicy polsko-słowackiej w Ujsołach
Otwieranie przejścia na granicy polsko-słowackiej w UjsołachTVN24
wideo 2/8
TVN24Otwieranie przejścia na granicy polsko-słowackiej w Ujsołach

Słowacja zamknęła w tym tygodniu niektóre przejścia graniczne, w tym z Polską. Wygląda na to, że w czwartek sytuacja zaczyna się zmieniać. - Od strony słowackiej przyjechał traktor i zaczął odsuwać betonowe bloki, które zostały ustawione w poniedziałek - relacjonował reporter TVN24 Paweł Szot, który był świadkiem odblokowywania przejścia w Ujsołach.

Szot dodał, że nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu władz w sprawie odblokowywania przejść granicznych.

W poniedziałek polska Straż Graniczna ostrzegała przed możliwymi utrudnieniami przy wjeździe na Słowację. W środę minister spraw wewnętrznych Słowacji Roman Mikulec zapowiedział, że do 12 lipca ma zostać uruchomiona przynajmniej część z zamkniętych z obawy przed nowymi wariantami koronawirusa mniejszych 33 przejść granicznych, w tym także z Polską.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zamknięte przejścia

Słowacja zamknęła większość małych, służących głównie lokalnym mieszkańcom przejść granicznych z Austrią, Węgrami i Polską. Wzdłuż słowacko-polskiej granicy zamknięto 10 przejść. Najtrudniejsza sytuacja powstała na granicach z Czechami, które zostały zatarasowane betonowymi barierami oraz wysypanymi z wywrotek zwałami ziemi. Dla wielu mieszkańców stref przygranicznych zamknięte przejścia oznaczają dodatkowe kilometry w dojechaniu do pracy lub do położonych po drugiej stronie granicy nieruchomości.

Wydział prasowy słowackiego MSW podał, że na przejściach granicznych, także z Polską, do 9 lipca br. zostaną wprowadzone 24-godzinne kontrole. W komunikacie nie wymieniono konkretnych przejść granicznych.

Na posiedzeniu rządu w środę zdecydowano, że do pomocy do kontroli na małych przejściach granicznych zostaną powołani uzbrojeni pracownicy służby celnej oraz funkcjonariusze straży sądowej i więziennej. Każdego dnia do dyspozycji policji granicznej ma być 500 celników i 200 funkcjonariuszy. Rozporządzenie obowiązuje do końca roku.

Już wcześniej zdecydowano, że na dużych przejściach granicznych powstaną specjalne pasy przeznaczone dla osób zaszczepionych. Słowackie MSW poinformowało także o możliwości przekraczania granic na trasach turystycznych w Tatrach. Obowiązuje tam jednak certyfikat szczepień.

Zasady wjazdu na Słowację

Podróżując na Słowację, trzeba brać pod uwagę istniejący w tym kraju obowiązek kwarantanny. Co jednak ważne, osoby wjeżdżające z terytorium Polski, zaszczepione drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie muszą odbywać kwarantanny. Od daty podania pierwszej dawki szczepionki nie może jednak minąć więcej niż 12 miesięcy. Taki sam termin obowiązuje również w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

Z kwarantanny zwolnieni są też zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, jeśli od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni.

Brak obowiązku kwarantanny dotyczy także osób, które w ciągu ostatnich 180 dni chorowały na COVID-19. Na kwarantannę nie muszą też iść dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Ponadto z kwarantanny są zwolnione osoby posiadające zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h.

WAKACJE ZA GRANICĄ. ZASADY WJAZDU I OBOSTRZENIA >>>

Osoby, które nie spełniają tych warunków, podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania we własnym zakresie negatywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR. Można go wykonać już w pierwszym dniu kwarantanny. 

Podróżni są też zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na rządowej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/.

Należy jednak pamiętać o zbliżających się zmianach w kwarantannie granicznej. Od 9 lipca przy wjeździe na Słowację osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, będą kierowane na 14-dniową kwarantannę. Pierwszy test, który ją zakończy, będzie można wykonać po pięciu dniach.

Osoby, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, będą miały czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Po piątym dniu będzie można wykonać test ją skracający. Podobna sytuacja dotyczy osób w wieku 12-18 lat.

Autor:red.

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości