Prezydent na Ukrainie, złoty najmocniejszy od lat. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W czwartek w TVN24 Biznes i Świat śledzimy wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie. Przyglądamy się także działaniom hakerów wobec francuskiej telewizji TV5 Monde. Powiemy też o wpływie silnego złotego na nasze portfele.

Atak dżihadystów

Jak poinformował w nocy ze środy na czwartek dyrektor generalny TV5 Monde Yves Bigot, hakerzy podający się za dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zaatakowali tę francuską telewizję oraz jej strony internetowe. Na skutek ataku przerwane zostało nadawanie programu. Przestały działać także strony internetowe stacji. Na kontach francuskiej stacji na Facebooku i Twitterze oraz jej stronie internetowej hakerom udało się zamieścić rzekome dane personalne francuskich żołnierzy biorących udział w operacjach przeciwko Państwu Islamskiemu. W czwartek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się kolejnym informacjom na ten temat.

Prezydent na Ukraina

Jesteśmy też na Ukrainie, gdzie z wizytą przebywa prezydent Bronisław Komorowski. Zadeklarował on w środę w Kijowie, że Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie. Zdaniem prezydenta Ukrainy ewentualny kontyngent pokojowy to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Jak powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, ewentualna operacja pokojowa na Ukrainie to byłaby decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ, o którą "będzie na pewno trudno". Prezydent zadeklarował, że Polska będzie wspierała takie rozwiązanie. Prezydent potwierdził też jednoznaczną linię naszego kraju, jeśli chodzi o popieranie europejskich aspiracji Ukrainy. W czwartek rano Bronisław Komorowski spotka się z przewodniczącym Rady Najwyższej Wołodymyrem Hrojsmanem. Następnie jako pierwszy polski prezydent wystąpi w ukraińskim parlamencie. Z kolei po południu będzie rozmawiał z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz spotka się z przedstawicielami Polonii. Wraz z prezydentem Petrem Poroszenką uda się też do Bykowni na uroczystości w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej odbywające się na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu. W TVN24 Biznes i Świat relacja z wizyty prezydenta na Ukrainie.

Złoty w górce

U nas także mocny złoty i co to oznacza dla portfela Polaków. Środa była kolejnym dniem umacniania się złotego wobec najważniejszych walut. Jedno euro kosztowało w granicach 4,02 zł, czyli najmniej od blisko 4 lat. Taniej zapłacimy też za dolara i franka szwajcarskiego. Mocniejszy złoty to dobra wiadomość przede wszystkim dla spłacających kredyty w walutach obcych i osób planujących wakacje poza krajem.

Motoryzacyjne nowości

Jesteśmy także w Poznaniu. Dziś startują tam największe targi motoryzacyjne w Polsce - Motorshow. Impreza potrwa do 12 kwietnia. Cieszący się największą popularnością wśród zwiedzających Salon samochodowy od lat skupia biznesową sferę branży motoryzacyjnej i zachwyca dziesiątki tysięcy miłośników czterech kółek. Głównym partnerem telewizyjnym targów jest TVN Turbo.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat