Prezydent Grecji odwołał wizytę w Berlinie. Chce czuwać nad referendum

Ze świata

domena publiczna WikipediaPrezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odwołał zapowiedzianą na najbliższy wtorek wizytę w Berlinie

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odwołał zapowiedzianą na najbliższy wtorek wizytę w Berlinie - poinformował w czwartek urząd prezydenta Niemiec. Jak piszą niemieckie media, prezydent nie chce opuszczać kraju w związku z niedzielnym referendum.

"Spiegel online" podał, że Pawlopulos przeprowadził w środę wieczorem rozmowę telefoniczną z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i poprosił o przesunięcie wizyty wskazując na napiętą sytuację polityczną. Wizyta ma odbyć się w późniejszym terminie.

Prezydent z opozycji

Prezydent Grecji należy do opozycyjnej partii Nowa Demokracja; opowiada się za głosowaniem na "tak" w niedzielnym referendum. W wywiadzie udzielonym w kwietniu "Spieglowi" Pawlopulos opowiedział się za pozostaniem Grecji w strefie euro i w Unii Europejskiej. - Grecja walczyła w latach 70. o to, by stać się częścią Europy - powiedział wówczas grecki polityk, dodając, że "nie wyobraża sobie", by jego kraj znalazł się poza Europą. - Nawet nie myślę o Grexicie - podkreślił. W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy akceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia, czyli dalsze oszczędności i reformy. Jeśli powiedzą "tak", może to otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym. Grecki premier Aleksis Cipras w środę po raz kolejny wezwał rodaków, aby zagłosowali na "nie".

Europa czeka na greckie referendumTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna Wikipedia