Prezydent Duda zwiedził fabrykę polskiej firmy w Kazachstanie

Ze świata


Około 120 tysięcy ton chemii budowlanej rocznie - to moce produkcyjne fabryki firmy Selena, którą w czwartek w stolicy Kazachstanu, Astanie, zwiedził prezydent Andrzej Duda. Selena, producent między innymi pian poliuretanowych, to jeden z liderów polskich inwestycji w Kazachstanie.

Był to ostatni oficjalny punkt wizyty w Astanie prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Wieczorem w teatrze Astana Ballet odbędzie się jeszcze koncert galowy "Głosy Gór" w wykonaniu artystów Teatru Narodowego w Warszawie. Do Polski para prezydencka wróci w piątek.

"Wyróżnienie"

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w zakładzie produkcyjnym Selena Insulations w Kazachstanie jest dla spółki zarówno wyróżnieniem, jak i wyrazem zaufania. W ciągu 25 lat od powstania Selena stała się światowym liderem branży chemii budowlanej, a nasz zakład produkcyjny i centrum dystrybucji w Astanie jest przykładem nowoczesności, a także wzorem dla innych w regionie - ocenił Krzysztof Domarecki, założyciel firmy i przewodniczący rady nadzorczej Selena FM S.A.

Selena - jak zwrócił uwagę - od lat bierze czynny udział w kształtowaniu relacji Polski z Kazachstanem. "Osiągnięcie pozycji lidera rynkowego w Azji Środkowo-Wschodniej było możliwe m.in. dzięki zbudowaniu dobrego zespołu polskich i kazachstańskich specjalistów, wspieranych międzynarodowymi doświadczeniami Seleny z wielu rynków" - zaznaczył Domarecki, dodając, że Kazachstan to jeden z kluczowych rynków, na których działa firma.

O zakładzie

Zakład produkcyjny Selena Insulations, który odwiedził prezydent, zlokalizowany jest w specjalnej strefie ekonomicznej "Astana – nowe miasto". Zatrudnionych jest w nim 50 pracowników, a jego moce produkcyjne - jak podała firma - pozwalają na wytwarzanie ok. 120 tysięcy ton chemii budowlanej rocznie. Docelowo ponad 40 proc. produkcji ma być eksportowane do krajów Azji Centralnej oraz na tereny południowej Syberii.

Selena Insulations to także centrum dystrybucji. Na lokalnym rynku oferuje ponad 200 produktów - nie tylko w Astanie, ale również w oddziałach w Ałma Acie, Szymkencie, Atyrau, Aktobe, Aktau i Karagandzie.

Wizyta prezydenta w Selenie ma związek z kończącą się 10 września Międzynarodową Wystawą Expo 2017 w Astanie. Wśród polskich technologii, którą na ekspozycji prezentowała Selena, jest system COOL-R, pozwalający na znaczące, bo o około 70 proc., obniżenie temperatury nasłonecznionych dachów; system ten zmniejsza temperaturę wewnątrz budynków nawet o 10 stopni Celsjusza.

Selena Insulations należy do grupy 17 zakładów produkcyjnych firmy ulokowanych na całym świecie, głównie w Europie oraz Ameryce Południowej i Azji. Produkowane są w nim zaprawy do izolacji termicznej domów oraz mokre tynki cienkowarstwowe: akrylowe, silikonowe i silikatowe. Z kolei produkty marki Tytan (piana do zastosowań w budownictwie) wytwarzane są według tych samych technologii, jakie stosowane są przez Selenę w zakładach w Polsce, Hiszpanii, Turcji, Brazylii czy w Korei.

Autor: gry / Źródło: PAP