Pierwsza taka wizyta od 18 lat. Prezydent Duda "zacieśnia więzy" między krajami

Ze świata

Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznychtvn24
wideo 2/5

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni powiedział w poniedziałek, że przybył do Wietnamu - po 18 latach od ostatniej wizyty polskiego prezydenta - by pogłębić relacje i zacieśnić więzy między obu krajami. Zwrócił uwagę, że po okresie studiów w Polsce wietnamscy absolwenci są ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej w Wietnamie.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają w stolicy Wietnamu w ramach rozpoczętej rano (w godzinach popołudniowych czasu lokalnego) oficjalnej wizyty w tym kraju. Andrzej Duda spotka się tam m.in. z prezydentem Tran Dai Quangiem i premierem Nguyen Xuan Phucem. Parze prezydenckiej towarzyszy misja gospodarcza.

Cel wizyty

- Jestem tutaj jako prezydent Rzeczypospolitej, dzisiaj, po 18 latach od ostatniej wizyty prezydenta, po to, żeby pogłębić relacje pomiędzy Polską a Wietnamem, po to, żeby pogłębić relacje polityczne, ale także po to, żeby pogłębić relacje gospodarcze, żeby zacieśnić więzy - mówił prezydent na spotkaniu z absolwentami polskich uczelni. Podkreślił, że w czasie studiów w Polsce wietnamscy studenci byli "w jakimś sensie ambasadorami swojego państwa, Wietnamu, u nas, w Polsce". - Dzisiaj, kiedy wróciliście do domu, kiedy wróciliście do swojej ojczyzny, kiedy mieszkacie tutaj, często po studiach w Polsce, już od wielu, wielu lat jesteście reprezentantami, jesteście ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej, Polski, tutaj, w Wietnamie - przekonywał Duda. Zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce uczy się ok. 300 wietnamskich studentów; wyraził jednocześnie nadzieję, że dzięki umowie, która zostanie podpisana we wtorek przez wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, "tych studentów w najbliższych latach w Polsce, na różnych naszych uczelniach, będzie jeszcze więcej". Prezydent podziękował również za "każde miejsce, gdzie dzisiaj w Wietnamie można się uczyć języka polskiego".

Wizycie prezydenta w Wietnamie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców. - Jest naprawdę bardzo dużo rzeczy, które można osiągnąć. Wietnam jest rozwijającym się rynkiem, jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych, jeżeli chodzi o ekspansję biznesową z Polski - podkreślał prezydent Duda w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP