Zakładali fikcyjne konta klientom. Prezes zapłacił za aferę głową

Ze świata


Prezes Wells Fargo John Stumpf poda się do dymisji w trybie natychmiastowym - poinformował amerykański bank. To wynik jednego z największych skandali bankowych w Stanach Zjednoczonych. Bank bada, w jaki sposób miliony rachunków zostało otwartych bez wiedzy klientów.

Stumpfa zastąpi obecny prezydent banku i jego dyrektor operacyjny Timothy Sloan. Niezależny prezes banku Stephen Sanger, obejmie stanowisko prezesa zarządu.

Na początku września amerykański gigant bankowy został ukarany za zakładanie swoim klientom fikcyjnych kont. Bank musi zapłacić 185 mln dolarów. Stumpf stracił gigantyczną premię, a od momentu rozpoczęcia dochodzenia nie otrzymywał wynagrodzenia.

Miliony fikcyjnych kont

Pomysł na "biznes" był bardzo prosty. Bank, bez wiedzy klientów, założył dwa miliony fikcyjnych kont i kart kredytowych. Dzięki temu władze instytucji mogły pochwalić się szybko rosnącymi słupkami sprzedaży, a to przełożyło się na duży wzrost cen akcji.

Ci, którzy zarabiali na tym miliony (w ubiegłym roku John Stumpf zarobił ponad 19 mln dolarów, bez premii) byli bardziej niż zadowoleni. Zadowoleni byli też giełdowi maklerzy, którzy zachęcali klientów do kupowania udziałów w banku, który w niepewnych czasach chwalił się coraz lepszymi wynikami.

Amerykanie oburzeni, a ukarani...

Gdy sprawa wyszła na jaw w mediach zawrzało. Nie tylko z powodu oszustwa, ale też dlatego, że bank nie zwolnił nikogo z kadry zarządzającej. Niemal z dnia na dzień zwolniono 5,3 tys. osób. Problem w tym, że tylko pracowników niższego szczebla, którzy bezpośrednio sporządzali fikcyjne umowy. Kadra zarządzająca wyszła ze skandalu bez szwanku, rada nadzorcza szybko zapewniła, że o niczym nie miała pojęcia.

Taka postawa banku wywołała falę oburzenia. W mediach pojawiły się artykuły utrzymujące, że szeregowi pracownicy byli niemal zmuszani do nielegalnych praktyk z powodu niebotycznie wyśrubowanych norm, jakie musieli wyrobić. Sprawą zainteresowała się też Senacka Komisja Bankowa. Na początku września bank został ukarany za zakładanie kont bez wiedzy klientów.

Autor: tol/gry / Źródło: BBC, tvn24bis.pl