Praca na Wyspach po Brexicie. Premier May zapowiada potężne zmiany

Ze świata

Brexit a Polacy. Co się stanie z Polakami na Wyspach? tvn24bis
wideo 2/7

Premier Theresa May zapewniła w poniedziałek, że jej Partia Konserwatywna zrealizuje obietnicę zredukowania imigracji netto, czyli różnicę między liczbą osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii a osób opuszczających kraj, do "dziesiątków tysięcy" rocznie, jeśli wygra w przyszłym miesiącu wybory parlamentarne.

- Jest ważne, byśmy nadal mówili, i będziemy mówić, że naprawdę chcemy zmniejszyć imigrację netto do możliwego do utrzymania poziomu. Uważamy, że (ten poziom) to dziesiątki tysięcy - powiedziała May swoim zwolennikom w Londynie.

Imigrantów przybywa

Reuters odnotowuje, że według danych oficjalnych w okresie od września 2015 do września 2016 roku do Wielkiej Brytanii przybyło netto 273 tysiące imigrantów, o 49 tysięcy mniej niż w poprzednim rocznym okresie i najmniej od okresu rocznego, zakończonego w czerwcu 2014. May zaakcentowała, że kiedy Wielka Brytania opuści już Unię Europejską, będzie mogła "ustanowić reguły dotyczące ludzi przybywających do Zjednoczonego Królestwa z UE".

Dodała, że po wyjściu z UE nie będzie już w przypadku Wielkiej Brytanii "swobody przemieszczania się, takiej jak w przeszłości".

Ilu Polaków

Przypomnijmy, że po 2004 roku, czyli już po wejściu do Unii Europejskiej, fala naszych rodaków zalała Wyspy Brytyjskie. Według ostatnich danych tamtejszego urzędu statystycznego, w Wielkiej Brytanii mieszka co najmniej 986 tysięcy Polaków.

Tymczasem według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2015 roku w Wielkiej Brytanii przebywało 720 tysięcy naszych rodaków.

Zobacz materiał z programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS (31.01.2017):

Co może skłonić Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii?TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock