Schaeuble o "pokoju z dynamitem", Cipras zgadza się na udział MFW w programie pomocowym

Ze świata


Grecki premier Aleksis Cipras zadeklarował w czwartek swą przychylność dla wyrażanego przez europejskich partnerów Aten postulatu, by Międzynarodowy Fundusz Walutowy uczestniczył w nadzorowaniu realizacji zagranicznego programu pomocowego dla Grecji.

Występując na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Cipras powiedział, że Grecja uważa, iż Unia Europejska mogłaby prowadzić ten program sama, ale akceptuje życzenie innych partnerów, by uczestniczył w tym również MFW. - Odbyła się długa debata, słyszeliśmy różne poglądy. Niektórzy partnerzy domagali się udziału MFW i zgodziliśmy się na to by porozumienie doszło do skutku. Teraz robimy wszystko co możliwe, by je zrealizować - zaznaczył Cipras.

"Wchodzenia do pokoju pełnego dynamitu..."

Uczestniczący w tym samym panelu dyskusyjnym minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział, że jego kraj i parlamenty innych państw zgodziły się na pomoc dla Grecji pod warunkiem współudziału MFW, a zwracanie się do Bundestagu o zmodyfikowanie umowy byłoby podobne do "wchodzenia do pokoju pełnego dynamitu z zapaloną świecą". Przedstawiciele MFW i UE zgłaszali zastrzeżenia do proponowanej reformy greckiego systemu emerytalnego, gdyż ma być ona częściowo finansowana podwyżkami składek pracodawców i pracowników, co mogłoby wyhamować ożywienie gospodarcze i tworzenie miejsc pracy poza szarą strefą.

Autor: km / Źródło: PAP