Premier Grecji obiecuje regularne spłacanie zadłużenia

Ze świata


Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w czwartek, że jego rząd będzie nadal spłacał swe zobowiązania wobec kredytodawców, nawet jeśli obecne rozmowy w sprawie pomocy finansowej dla Aten nie przyniosą zwolnienia kolejnej transzy pożyczki ratunkowej.

- Wykonujemy to, co do nas należy, i postępujemy naprzód na uzgodnionych podstawach. Grecja jest w stanie wypełniać swe zobowiązania finansowe - powiedział Cipras w Paryżu w trakcie roboczej wizyty w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Żądanie pożyczki

Jednocześnie premier zażądał szybkiego wypłacenia kolejnej transzy pomocy międzynarodowej opiewającej na 7,2 mld euro pożyczki ratunkowej, co według niego ukazałoby Grekom, że międzynarodowi kredytodawcy poważnie traktują ich nowy lewicowy rząd.

W ramach rozpoczętych w środę w Brukseli technicznych rozmów Grecja ma ustalić ze swymi kredytodawcami, jakie reformy musi przeprowadzić, by otrzymać pozostałą część funduszy ratunkowych i uniknąć w ten sposób bankructwa.

Cipras i sekretarz generalny OECD Angel Gurria podpisali porozumienie o współpracy Grecji z tą organizacją w realizowaniu reform. Porozumienie dotyczy między innymi sposobów tworzenia nowych miejsc pracy, łagodzenia biurokratycznych obciążeń w gospodarce i wzmacniania systemu podatkowego.

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty: