Plaża, winnice i bardzo długie wakacje. Powstaje Szczęśliwa Wioska dla seniorów

Ze świata

Seniorzy za kółkiem coraz większym zagrożeniem. Alarmujący raport tvn24bis
wideo 2/3

Fluminimaggiore na Sardynii będzie pierwszą miejscowością we Włoszech przeznaczoną niemal w całości dla osób powyżej 65 roku życia. Z inicjatywy burmistrza powstaje tam wielkie osiedle z całodobową opieką medyczną i personelem, którego zadaniem będzie troska o dobre samopoczucie mieszkańców. Projekt nosi nazwę Szczęśliwej Wioski.

Oferta luksusowych warunków do życia dla seniorów z całej Europy ma być sposobem na walkę z wyludnianiem się liczącej prawie 3 tys. mieszkańców miejscowości.

Miasteczko położone jest siedem kilometrów od morza i otoczone przez lasy i piękne widoki oraz zabytki archeologiczne.

Bardzo długie wakacje

Burmistrz Marco Corrias po zwycięstwie w wyborach samorządowych w czerwcu zeszłego roku wystąpił z inicjatywą, której celem jest przezwyciężenie kryzysu, w jakim zaczęła pogrążać się miejscowość po zamknięciu tamtejszych kopalń węgla.

W krótkim czasie opuściło ją czterystu mieszkańców w poszukiwaniu pracy, pozostało kilkaset porzuconych domów, także te historyczne o wielkiej wartości, przywołujące czasy świetności. To właśnie to bogactwo architektoniczne jest podstawą projektu Szczęśliwej Wioski.

- Tu we Fluminimaggiore myślimy o ofercie: dom pod klucz. Ci, którzy tu przybędą, znajdą oprócz łagodnego klimatu prestiżowe rezydencje, spółdzielnie gotowe świadczyć niezliczone usługi, transport dostosowany do indywidualnych potrzeb, najwyższej jakości lokalne jedzenie i możliwość pobytu na bardzo długich wakacjach - powiedział, cytowany przez dziennik "La Stampa", burmistrz.

Wymienił liczne atrakcje, które będą czekać na gości: pobyt na plaży, gdzie ciepło jest nawet w grudniu, grzybobrania, kino, wycieczki do pobliskich winnic i na tereny wykopalisk archeologicznych, zbiór jeżyn i szparagów. Goście ośrodka będą mieli też zapewnioną pełną opiekę medyczną przez całą dobę.

W realizację projektu budowy ośrodka dla seniorów zaangażowano też mieszkańców, bo potrzebni są specjaliści w różnych dziedzinach: budownictwie, remontach, architekturze wnętrz.

Szczęśliwa Wioska dla seniorów powstanie na Sardynii

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View