Ze świata

Niemcy Grecją podzieleni. "Merkel w poważnym konflikcie"

Ze świata

CC BY SA Wikipedia | Tobias KochNiemiecki rząd w piątek zaprzeczył doniesieniom "Bilda" mówiących o konflikcie między kanclerz Angelą Merkel a ministrem finansów Wolfgangiem Schäuble, a dotyczącym twardej postawy wobec Grecji.

W niemieckim rządzie narasta napięcie wobec postawy na działania Aten - twierdzi niemiecki dziennik "Bild". Gazeta donosi o rozczarowaniu Schäuble poniedziałkowym wieczornym spotkaniem kanclerz Merkel z wierzycielami Grecji. Niemiecki rząd w piątek zaprzeczył doniesieniom "Bilda".

Przedstawiciele obu polityków zdecydowanie zaprzeczyli jednak rzekomemu nieporozumieniu w tej sprawie wewnątrz rządu.

- Kanclerz i minister finansów pracują razem i darzą siebie dużą ilością wzajemnego zaufania - powiedział rzecznik Merkel, Steffen Seibert pytany o treść artykułu. Jak dodał, ma to miejsce "szczególnie w przypadku greckiej sprawy".

Podobne stanowisko przedstawił rzecznik Schäuble. - Nie widzę żadnych różnic między moim ministrem a kanclerzem - powiedział Martin Jaeger.

Twardo wobec Grecji

"Bild" w swoim artykule informował, że niemiecki minister finansów nie został wcześniej poinformowany o spotkaniu Merkel z szefami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i przedstawicielami Komisji Europejskiej: Christine Legarde, Mario Draghim oraz Jean-Claude Junckerem.

- To był solowy numer - miał skomentować taki obrót sprawy wysoki urzędnik niemieckiego ministerstwa finansów.

Jaeger zapewnił jednak, że Schäuble wiedział o spotkaniu.

"Bild" podgrzewał atmosferę, pytając w tytule artykułu - "Czy kanclerz straci najważniejszego ministra?"

- Dla Schäuble jest dość jasne - napisała niemiecka gazeta. "Euro nie dozna niepowodzenia z powodu opuszczenia Unii Europejskiej przez Grecję, a raczej zmiękczenia zasad. Wolfgang Schäuble nie ma nic więcej do stracenia".

72-letni Schäuble, to jeden z najpopularniejszych polityków w Niemczech. Cieszy się szczególnie wysoką pozycją wśród konserwatywnych posłów i jest znany z twardego stanowiska wobec Aten.

Bez efektów

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej ok. 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. W zamian kredytodawcy domagają się jednak kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. Do końca czerwca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro. W czwartek Fundusz poinformował, że Grecja chce połączyć cztery płatne w czerwcu transze zobowiązań w jedną, płatną 30 czerwca.

Grecja straszy Europę: bez ustępstw możliwe przedterminowe wybory
Grecja straszy Europę: bez ustępstw możliwe przedterminowe wyboryTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Tobias Koch

Pozostałe wiadomości