Goldman Sachs radzi: Daj sobie spokój z dziećmi. Są za drogie

Ze świata

Dziecko kosztuje. Nawet 190 tys. złotych

Posiadanie dzieci jest ogromnym wyzwaniem, wynika z nowego raportu analityków Goldman Sachs. Jak wskazują autorzy badania, powodem może być m.in. rosnące koszta związane z wychowaniem potomstwa.

Podczas gdy tak podstawowe wydatki jak jedzenie czy odzież tanieją, pozostałe - droższe dziedziny życia - powodują, że ogólne koszty wychowywania dzieci szybują w górę.

Wydatki rosną

Goldman Sachs przeanalizował wydatki na dzieci w USA od urodzenia do 17. roku życia. Wyliczenia dotyczą rodzin o średnim dochodzie z dwójką dzieci.

Analitycy porównali wydatki z 1960 roku do tych z roku 2013. Zestawienie pokazało, że dużo więcej wydajemy dziś na mieszkanie, transport oraz opiekę i edukację. Ta ostatnia kategoria zanotowała ponad dziesięciokrotny wzrost w ciągu analizowanych 53 lat.

Natomiast mniej niż w 1960 roku kosztuje dziś żywność oraz ubrania.

Amerykanie bez złudzeń

Amerykańscy rodzice wątpią w to, by ich dzieci czekało bardziej dostatnie życie.

Bardziej optymistycznie podchodzą do tego Chińczycy, a nawet Nigeryjczycy - w tych obydwu krajach ponad 80 proc. rodziców wierzy w pomyślność finansową swoich dzieci.

"Wyniki badań nie oznaczają upadku światowej populacji, jednak może rozważ kilka spośród tych kosztów, zanim zdecydujesz się na dziecko" - przestrzega Business Insider. Badania Goldman Sachs skłaniają też do pozytywnych spostrzeżeń. Okazuje się, że Amerykanie wychowujący dzieci ograniczają używki: mniej wydają na alkohol oraz tytoń. Nawet o 40 proc.

Autor: ag / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock