Wykradziono dane 1,5 mln klientów linii lotniczej latającej także do Polski

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Ostatnie szlify przed reaktywacją lotniska w Radomiu
Ostatnie szlify przed reaktywacją lotniska w Radomiu TVN24
wideo 2/4
TVN24Ostatnie szlify przed reaktywacją lotniska w Radomiu

 Hakerzy wykradli dane takie jak personalia i adresy zamieszkania 1,5 miliona pasażerów portugalskiej linii lotniczej TAP. Według portugalskich mediów autorami ataku na TAP są hakerzy z grupy o nazwie Ragnar Locker. Przewoźnik jest największą linią na tamtejszym rynku i od 2009 r. realizuje on loty pomiędzy Lizboną a Warszawą.

Jak odnotował we wtorek portal tygodnika "Expresso", jeszcze 13 września źródła z kierownictwa przewoźnika oceniały liczbę poszkodowanych osób na około 115 tys. Twierdziły wówczas, że wśród wykradzionych i opublikowanych przez hakerów w internecie informacji są m.in. dane adresowe i kontakty telefoniczne pasażerów, a także daty ich urodzin.

Hakerzy zaatakowali bazę danych linii TAP

"Niestety, niektóre dane zostały przez hakerów skradzione i opublikowane" - napisała we wtorkowym komunikacie spółka TAP, precyzując, że wykradzione informacje obejmują m.in. takie dane, jak personalia i adresy zamieszkania pasażerów.

We wtorkowym oświadczeniu władze linii TAP, która od 2009 r. wykonuje loty na trasie Lizbona-Warszawa, sprecyzowały, że "na razie nie istnieją przesłanki do tego, aby twierdzić, że wykradzione zostały wrażliwe informacje, w szczególności dane dotyczące płatności".

W przekazanym mediom dokumencie dyrekcja TAP wyjaśniła, że wewnętrzne systemy bezpieczeństwa spółki odkryły w sierpniu 2022 r., że doszło do dużego ataku hakerskiego na niektóre systemy informatyczne firmy.

Według portugalskich mediów autorami ataku na TAP są hakerzy z grupy o nazwie Ragnar Locker, a atak na dane portugalskiego przewoźnika nastąpił 25 sierpnia br.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości