TVN24 Biznes | Ze świata

Zmiany dla turystów lecących do Portugalii

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP

W Portugalii zakończyły się prace nad paszportem covidowym. Na podstawie dokumentu będzie można podróżować bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przechodzenia obowiązkowej kwarantanny.

Jak poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), agenda rządu Portugalii, emisja pierwszych paszportów Covid, zwanych też zielonym certyfikatem cyfrowym, nastąpi najpóźniej do piątku.

Certyfikat covidowy w Portugalii

Według zatwierdzonych przez władze medyczne Portugalii przepisów o emisji paszportu Covid dokument ten będzie wydawany bezpłatnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Władze DGS wyjaśniły, że mieszkańcy Portugalii będą mogli wydrukować elektroniczny dokument z nadzorowanej przez ministerstwo zdrowia strony internetowej lub otrzymać go w formie maila.

Według służb medycznych Portugalii certyfikat ma być dowodem, że posiadacz dokumentu zakończył proces szczepień, przebył Covid-19 lub przeprowadzone u niego badania dały wynik negatywny.

Wydawany przez Portugalię paszport Covid będzie honorowany na terenie państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Na zasadzie wzajemności Lizbona zgodzi się honorować podobne dokumenty wystawione przez służby medyczne tychże krajów.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TESTY NA KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ >>>

Z informacji lizbońskiego radia "Observador" wynika, że jedną z pierwszych osób, które dotarły do Portugalii na podstawie paszportu Covid jest szefowa KE Ursula von der Leyen. Przybyła ona w środę rano do Lizbony na ceremonię zatwierdzenia pierwszych krajowych planów odbudowy po pandemii COVID-19.

Obostrzenia w Portugalii

Parlament Portugalii zatwierdził w minioną środę obowiązek dalszego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu, odrzucając apele części opozycji wzywającej do złagodzenia tego obostrzenia. Nakaz ma obowiązywać co najmniej do połowy września.

Za omijanie nakazu ustawa przewiduje mandaty w wysokości 100-500 euro.

Od 10 czerwca w miastach takich jak Lizbona, Braga, Vale de Cambra, czy Odemira restauracje, kawiarnie i cukiernie mogą być otwarte do 1 w nocy. Ostatni goście mogą do nich wejść do północy. O tej samej godzinie muszą być zamknięte też placówki kulturalne. Liczba zajętych miejsc na widowni nie może przekroczyć 50 proc.

Bez ograniczeń czasowych funkcjonują sklepy i centra handlowe.

W transporcie publicznym pasażerowie mogą zająć maksymalnie 2/3 miejsc.

W kraju działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, czy aquaparki.

WIĘCEJ O OBOSTRZENIACH I ZASADACH DLA PODRÓŻNYCH W PORTUGALII >>>

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości