TVN24 Biznes | Ze świata

Pływające elektrownie słoneczne w Portugalii. Ogłoszono pierwszy przetarg

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, Reuters
Popkiewicz o zmianie klimatu
Popkiewicz o zmianie klimatutvn24
wideo 2/8
tvn24Popkiewicz o zmianie klimatu

Portugalia ogłosiła pierwszy z przetargów na pływające elektrownie napędzane energią słoneczną. Ich łączna moc produkcyjna ma wynieść 263 megawaty (MW).

Cały projekt zakłada budowę pływających struktur z panelami fotowoltaicznymi w sąsiedztwie siedmiu zapór wodnych - poinformował portugalski sekretarz stanu do spraw energii Joao Galamba. Jak zaznaczył, technologia ta jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale także bardziej energooszczędna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Portugalia. Pływające elektrownie słoneczne

Największą z pływających elektrowni słonecznych ma stać się planowana w pobliżu południowo-wschodniej granicy z Hiszpanią inwestycja przy zaporze wodnej Alqueva. Znajdujące się tam rozlewisko to największy sztuczny zbiornik w Unii Europejskiej. Galamba przekazał, że moc tej farmy ma wynieść docelowo 100 MW. Z kolei panele o mocy 50 MW mają pojawić się przy zaporze Castelo de Bode.

- Jesteśmy pewni, że ten przetarg będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem - powiedział Joao Galamba. Dodał, że zainteresowane firmy muszą złożyć swoje oferty do 4 kwietnia 2022 roku. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 19 kwietnia.

AlquevaShutterstock

Jak powiedział, stawka za prąd, po której oferenci zobowiążą się do sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej, będzie decydująca w wyborze oferty.

Zgodnie z zapowiedziami Galamby w latach 2024-2025 władze Portugalii przedstawią kolejne inwestycje w struktury z panelami słonecznymi na rozlewiskach.

Kilka tygodni temu w Tajlandii uruchomiono wielką pływającą farmę słoneczną.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości