Portugalia kontra Hiszpania. Ograniczono przesyłanie wody z rzek

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Portugalia zarobiła miliardy na złotych wizach
Portugalia zarobiła miliardy na złotych wizach
shutterstock.com
shutterstock.comPortugalia zarobiła miliardy na złotych wizach

W 2022 roku przesyłanie wody z rzek płynących w Hiszpanii zostało ograniczone - potwierdził rząd Portugalii. Reglamentacja dotknęła szczególnie dwóch największych rzek łączących oba kraje: Tagu i Douro.

Jak podały w czwartek lizbońskie media, cytujące szacunki rządu Portugalii Antonia Costy, w najbliższych tygodniach władze tego kraju będą kontrolować poziom wody przesyłanej z Hiszpanii oraz wymagać od jej rządu przestrzegania porozumienia bilateralnego.

Z danych rządu Costy wynika, że od stycznia do początku października Hiszpania ograniczyła o 14 proc. ilość kierowanej do kraju sąsiada wody na rzece Tag, oraz o 9 proc. na Douro.

Protesty w Hiszpanii

Od sierpnia w zachodnich regionach Hiszpanii organizowane są protesty rolników domagających się zmniejszenia przesyłu wody w rzekach płynących do Portugalii, aby zapewnić właściwy poziom nawodnienia pól.

We wrześniu br. przedstawicielka rządu Pedro Sancheza we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu, gdzie odbyły się największe demonstracje, Virginia Barcones powiedziała, że "Hiszpania jest poważnym państwem szanującym umowy międzynarodowe" i nie ugnie się pod naciskiem środowisk rolniczych.

Zmiana decyzji

W październiku jednak gabinet Sancheza poinformował, że z powodu nasilającej się suszy nie będzie mógł wywiązać z zawartej w 1998 r. w Albufeirze umowy zabraniającej tamowania cieków płynących z Hiszpanii do Portugalii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości