Rząd zachęca emigrantów do powrotu. Duża obniżka podatku

Ze świata

Planujesz podróż do Portugalii? Sprawdź, ile wydaszTVN24 BiS
wideo 2/3

Portugalski rząd zapowiedział w poniedziałek objęcie powracających do kraju emigrantów 50-procentową redukcją podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy ona Portugalczyków, którzy wyjechali z kraju po rozpoczęciu kryzysu gospodarczego w 2008 roku.

Jak poinformował w poniedziałek socjalistyczny rząd Portugalii, od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać program podatkowego wsparcia dla obywateli tego kraju, którzy wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy. Pomoc emigrantom jest konsekwencją zapowiedzi premiera Antonia Costy z majowego kongresu rządzącej Partii Socjalistycznej (PS).

Niższe podatki

Program rządu Costy przewiduje, że obywatel, który powróci z zagranicy, będzie mógł co najmniej przez trzy lata płacić o połowę niższy podatek dochodowy od osób fizycznych. Portugalia ma też zwrócić mu część kosztów podróży powrotnej do kraju i wynajęcia mieszkania. Aby uzyskać pomoc od państwa, powracający emigranci będą musieli wykazać we wnioskach składanych do ministerstwa finansów, że wyjechali z Portugalii w okresie kryzysu gospodarczego. Wsparcie portugalskiego rządu obejmie osoby, które wyemigrowały w poszukiwaniu pracy po 2008 r., jednak najpóźniej do roku 2015, a ich powrót do ojczyzny nastąpi w latach 2019-2020.

Duża inicjatywa

Jak powiedziała PAP lizbońska ekonomistka Ana Silva, program wsparcia dla portugalskich emigrantów jest pierwszą tego typu dużą inicjatywą polityczną. Przypomniała, że demografowie alarmują ze względu na szybko malejącą populację Portugalii. - Po rozpoczęciu kryzysu gospodarczego poszczególne rządy, zarówno socjalistów, jak i socjaldemokratów, nie miały praktycznie żadnego planu na powstrzymanie masowych wyjazdów Portugalczyków z kraju ani na sprowadzenie ich do kraju - wskazała Silva.

Emigracja

Poza 10-milionową Portugalią mieszka ponad 2,3 mln osób urodzonych w tym kraju - to najwyższy odsetek w Europie. Od 2011 r. co roku średnio emigrowało z Portugalii ponad 100 tys. osób, głównie młodzież. Najwięcej spośród emigrujących Portugalczyków, ponad 600 tys., mieszka we Francji. Innymi popularnymi miejscami wyjazdów zarobkowych obywateli Portugalii były w ostatnich latach Szwajcaria, Wielka Brytania oraz Niemcy.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock