TVN24 Biznes | Ze świata

Urlop w Portugalii. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Madera a paszporty covidowe
Madera a paszporty covidoweTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSMadera a paszporty covidowe

Czy podróżni przybywający do Portugalii muszą wykonywać testy na koronawirusa? Na jakich zasadach mogą wjechać do tego kraju Polacy? Jakie obostrzenia obowiązują na miejscu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące podróży do tego państwa.

Od 1 lipca w Portugalii kontynentalnej oraz na Maderze i Azorach obowiązują paszporty covidowe, czyli unijne certyfikaty Covid (UCC) - dowiadujemy się z oficjalnej strony portugalskiej organizacji turystycznej.

Należy również wypełnić formularz PLF – w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

Osoby bez UCC podróżujące z Polski do Portugalii zobowiązane są do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. ​​​​Dopuszcza się dwa rodzaje testów: RT-PCR (lub podobny test NAAT) oraz wykonany w warunkach laboratoryjnych test antygenowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Portugalia kontynentalna - jakie testy?

Granice można między innymi przekroczyć po ukazaniu takiego dokumentu jak:

1. Test molekularny wykonany techniką RT-PCR lub NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych) - test należy wykonać w ciągu ostatnich 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej.

2. Wykonany w warunkach laboratoryjnych test antygenowy ujęty w zaleceniach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE - test taki należy wykonać w ciągu ostatnich 24 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej.

3. Unijny certyfikat Covid (UCC), zwany również paszportem covidowym lub szczepionkowym.

"Pasażerowie przybywający do Portugalii z negatywnym wynikiem niewłaściwego testu, po przylocie zostaną na własny koszt poddani kolejnemu testowi, a na jego wynik będą musieli oczekiwać w wyznaczonym miejscu portu lotniczego" - informuje polskie MSZ.

LizbonaShutterstock

Obostrzenia w Portugalii

Parlament Portugalii zatwierdził obowiązek dalszego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu, odrzucając apele części opozycji wzywającej do złagodzenia tego obostrzenia. Nakaz ma obowiązywać co najmniej do połowy września. Za omijanie nakazu można otrzymać mandat w wysokości 50-100 euro.

Od 10 lipca w ponad 60 powiatach o podwyższonym lub wysokim ryzyku zakażeń wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne to mogą działać do godz. 22.30 z limitem gości 4 osób przy stoliku wewnątrz lokalu i 6 osób przy stoliku w ogródku. Goście obsługiwani wewnątrz lokalu zobowiązani są okazać Unijny Certyfikat COVID lub negatywny wynik testu na COVID-19: w piątki od godz. 19:00 oraz w soboty, niedziele i dni wolne od pracy - niezależnie od pory dnia - wyjaśnia polskie MSZ.

Obowiązuje skrócony czas działania sklepów i galerii handlowych.

W obiektach turystycznych i hotelach goście zobowiązani są okazać Unijny Certyfikat COVID lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Portugalia, CulatraShutterstock

Madera

Od 1 lipca Madera honoruje paszporty covidowe. Ponadto na wyspę można polecieć, jeśli ma się negatywne wyniki testów RT-PCR (72 godziny przed wejściem na pokład samolotu) lub antygenowego (48 godzin przed wejściem na pokład). Honorowany jest certyfikat informujący o zaszczepieniu (ostatnia dawka otrzymana przynajmniej 14 dni przed przekroczeniem granicy). Od 1 lipca, tak jak w Portugalii kontynentalnej, honorowany ma być UCC.

W przypadku niespełnienia tych warunków, można wykonać test po przylocie - oczekiwanie na wynik w izolacji trwa około 12-24 godzin. Można również poddać siędobrowolnej kwarantannie na 14 dni w domu lub w hotelu.

Dzieci do lat 12 nie muszą mieć wykonywanych testów.

Podróżni muszą zarejestrować się na stronie https://madeirasafe.com.

Jeśli chodzi o obostrzenia, to na Maderze obowiązuje godzina policyjna od godz. 1.00 do 5.00. W związku z tym bary i restauracje mogą być czynne tylko do północy. W miejscach publicznych obowiązuje zasłanie nosa i ust, za wyjątkiem m.in. plaży czy podczas aktywności sportowej.

Obostrzenia na Maderze
Obostrzenia na MaderzeTVN24 BiS

Azory

Jeśli chodzi o osoby podróżujące na Azory to zasady dotyczące testów i zaświadczeń są podobne, jak w przypadku Madery (również uznawane są paszporty szczepień UCC) - są jednak dwie różnice.

Wszyscy podróżni muszą wypełnić kwestionariusz na stronie https://mysafeazores.com.

Ponadto osoby pozostające na Azorach dłużej niż 7 lub 13 dni są zobowiązane do poddania się kolejnym testom 6 i 12 dni po pierwszym teście.

Na Azorach obowiązkowe jest noszenie masek. Jeśli chodzi o pozostałe ograniczenia, to każda wyspa ma inne zasady.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości