Ze świata

Eurogrupa naciska na Ateny

Ze świata

Czarnecki: Polska ma 2,5 razy większy wzrost niż strefa euro
Czarnecki: Polska ma 2,5 razy większy wzrost niż strefa euroTVN24 BiS
wideo 2/2

Ministrowie finansów strefy euro są zadowoleni z porozumienia w sprawie kroków, jakie ma podjąć Grecja, by dostać kolejną transzę pieniędzy z programu pomocy. Chodzi o ok. 5 mld euro. Eurogrupa naciska na Ateny na szybkie wdrożenie uzgodnień.

Porozumienie zostało wypracowane w weekend przez m.in. przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i rządu Grecji. To tzw. trzeci przegląd realizacji pakietu ratunkowego, który ma umożliwić wypłatę kolejne transzy środków z programu pomocy dla Aten. Chodzi o ok. 5 mld euro.

"To bardzo dobra wiadomość. Wszystkie strony pokazały swoje zaangażowanie. Następny krok, aby wdrożyć te działania, należy do greckiego rządu. Grecy zgodzili się, że dużą część z nich wdrożą przed świętami, tak jak to rozumiem, a cześć na początku przyszłego roku" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Oczekiwania eurogrupy

Jego zdaniem pozwoli to instytucjom przygotować raport zgodności, co z kolei umożliwi eurogrupie podjęcie formalnej decyzji w sprawie porozumienia. Może do tego dojść 22 stycznia, na kolejnym spotkaniu eurogrupy.

Liczy na to również unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. "Porozumienie to bardzo dobra wiadomość. Następny krok to możliwie najszybsze dokończenie działań, które zostały obiecane przez greckie władze" - powiedział.

Moscovici mówił, że wszystkie instytucje oczekują, że w tym roku Grecja przekroczy cel pierwotnej nadwyżki budżetowej (tj. bez kosztów obsługi długu), który wynosi 1,75 proc. PKB. Jak zaznaczył, w 2018 r. nadwyżka pierwotna ma wynosić zgodnie z porozumieniem 3,5 proc. PKB. Tłumaczył, że cel to zapewnienie stabilności finansowej oraz poprawa otoczenia biznesowego i klimatu inwestycyjnego.

Porozumienie

Wypracowane w weekend porozumienie na poziomie technicznym dotyczy reform rynku energii i rynku pracy, tzw. złych kredytów, a także prywatyzacji. Źródła unijne podawały wcześniej, że w ramach trzeciego przeglądu programu pomocowego do uzgodnienia jest ok. 100 działań. Porozumienie nie oznacza jeszcze zielonego światła na wypłatę środków. Teraz grecki parlament musi przyjąć odpowiednie ustawy i dopiero gdy kredytodawcy sprawdzą, że wszystkie uzgodnienia zostały zapisane w prawie, możliwe będzie wypłacenie kolejnej transzy pomocy.

Pomoc dla Grecji

Grecja od 2010 roku korzysta ze wsparcia międzynarodowych kredytodawców. Ateny mają nadzieję, że obecny, trzeci program pomocowy o wartości 86 mld euro będzie ostatnim. Ma on się zakończyć w sierpniu przyszłego roku.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości