Ze świata

Von der Leyen: Polska obiecała zaangażować się w sprawie neutralności klimatycznej

Ze świata

[object Object]
Rzecznik rządu o porozumieniu w sprawie neutralności klimatycznejtvn24
wideo 2/8

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica", że ma obietnicę polskiego rządu, iż latem zaangażuje się on w działania na rzecz neutralności klimatycznej. Przyznała, że Polska potrzebuje więcej czasu niż inne państwa.

Pytana przez włoską gazetę o to, czy uda jej się zainicjować Europejski Zielony Ład, mimo że Polska nie poparła planu uzyskania neutralności klimatycznej w UE, von der Leyen odpowiedziała: "Polska rusza z wyższego poziomu uzależnienia od węgla, zatem musi przebyć dłuższą drogę w porównaniu z innymi państwami".

Polska "potrzebuje więcej czasu"

- Z tego powodu powiedziała nam, że potrzebuje więcej czasu, by zrozumieć, co zrobić, aby osiągnąć ten cel, ale obiecała, że latem zaangażuje się razem z nami na rzecz neutralności klimatycznej (UE) do 2050 roku - dodała szefowa KE w opublikowanym w piątek wywiadzie. - Uważam za pozytywne to, że my wszyscy, z Polską włącznie, wiemy, iż nadszedł moment, by zaangażować się w walkę ze zmianami klimatycznymi - oceniła von der Leyen. W dalszej części wywiadu zauważyła, że we Włoszech już odczuwa się "dramatyczny zasięg zmian klimatycznych", i podała przykład niedawnej powodzi w Wenecji. Odnosząc się do uwag dziennikarzy, że obok walki z zanieczyszczeniem środowiska istnieje zjawisko "negacjonizmu" ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, von der Leyen stwierdziła: "Codzienne doświadczenia pokazują, że sytuacja pogarsza się pod względem pożarów, powodzi, suszy i pustynnienia. Nieprzypadkowo liczne miasta amerykańskie i (stan) Kalifornia podzielają cele paryskiego porozumienia w sprawie klimatu". Jej zdaniem "zielona Europa" będzie zajmować pierwsze miejsce na światowych rynkach.

Pakt na temat migracji

Szefowa Komisji zapytana o założenia nowego paktu na temat migracji, jaki ma zostać przedstawiony, wyraziła przekonanie, że trzeba wyjść z obecnego impasu. - Potrzebne są silne granice zewnętrzne, wspólne podejście (UE) do kwestii azylu na kontynencie i duże inwestycje zewnętrzne w krajach pochodzenia migrantów - dodała. W opinii von der Leyen "wszystkie europejskie rządy muszą wnieść wkład, by doprowadzić do prawdziwego podziału obowiązków". Poza tym - wskazała - należy pracować nad legalnymi drogami dla tych, którzy chcą przyjechać do Europy do pracy. - Otoczymy większą ochroną tych, którzy tego potrzebują, zaś ci, którzy nie mają do tego prawa, będą musieli wrócić do domu - oświadczyła przewodnicząca KE. Dodała, że władze w państwach afrykańskich, które będą otrzymywać unijne fundusze, będą musiały zatroszczyć się o swoich obywateli odsyłanych z Europy.

Porozumienie bez Polski

Przywódcy unijni porozumieli się na początku grudnia na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu 2020 roku. - Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną - mówił po zakończeniu szczytu Morawiecki.

- Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa - zaznaczył szef rządu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził natomiast, że choć szczyt przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, to jednak jeden kraj uzyskał "tymczasowe wyłączenie", mając na myśli Polskę. Wskazał, że ten fakt "nie spowolni wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu". - Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu (neutralności klimatycznej do 2050 roku - red.), będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności - powiedział Macron.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EC - Audiovisual Service | Etienne Ansotte

Pozostałe wiadomości