"Porażka Renziego w referendum grozi kryzysem finansowym"


Zawirowania we włoskiej polityce, jakie uruchomi porażka premiera Matteo Renziego w referendum, grożą kryzysem finansowym, który może się okazać niebezpieczny dla całej strefy euro - komentuje wydarzenia we Włoszech prasa finansowa.

Wycena walut ok. godz. 7:30: - EUR/USD 1,07 - EUR/PLN 4,50 - USD/PLN 4,18 - CHF/PLN 4,15 - GBP/PLN 5,33

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał w niedzielę referendum konstytucyjne, zapowiedział, że poda się do dymisji, choć postanowił ją "zamrozić" do czasu uchwalenia budżetu, co ma nastąpić w piątek.

Opozycja chce natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów. Jak komentują media, w tej sytuacji nie można oczekiwać, że Włochy będą w stanie przeprowadzić poważne reformy strukturalne, które są absolutnie konieczne. Zaniechania grożą kryzysem sektora bankowego, groźnym dla całej strefy euro.

Deutsche Bank ostrzega

"Włochy od dawna były największym zagrożeniem dla przetrwania wspólnej europejskiej waluty i samej Unii Europejskiej PKB ugrzęzło na poziomie z lat 90. Rynek pracy jest nieelastyczny. Banki obciążone są toksycznymi długami" - pisze "Economist".

"Financial Times" cytuje Johna Cryana, prezesa Deutsche Bank, który w poniedziałek ostrzegł pracowników swej firmy, że wynik referendum we Włoszech "jest zwiastunem nowych turbulencji, które mogą rozprzestrzenić się ze sceny politycznej na gospodarkę, szczególnie zagrażając Europie".

Cryan ostrzegł też, że Deutsche Bank będzie teraz funkcjonował "w niepewnym otoczeniu" i grozi mu "szereg niebezpiecznych sytuacji".

Gospodarka Włoch

"Economist" od kilku tygodni ostrzegał, że nawet jeśli Włosi zaakceptują reformy w referendum, to nie wystarczą one, by postawić na nogi gospodarkę kraju, w którym średni wzrost PKB od lat 60. wynosi 0,6 proc. rocznie.

Zadłużenie publiczne sięga 133 proc. PKB - to mniej więcej tyle, ile wynosiło zadłużenie rządu Grecji w 2009 roku, gdy kraj ten popadł w kolosalne tarapaty. "Jeśli Włochy zaczną zmierzać ku niewypłacalności, to będzie to zbyt duży kraj, by móc go uratować" - podkreśla brytyjski tygodnik. Włochy to trzecia pod względem wielkości gospodarka strefy euro. "FT" przypomina, że produkcja przemysłowa Włoch spadła o 25 proc. od kryzysu finansowego w 2008 roku. W ogóle okres, który nastąpił po tym załamaniu finansowym, był dla włoskiej gospodarki katastrofalny; dopiero w ubiegłym roku sytuacja zaczęła się nieco poprawiać, pojawił się niewielki wzrost rzędu 0,8 proc. i mały spadek bezrobocia - do 11 proc. Ale wśród ludzi młodych nadal wynosi ono 37 proc. - podaje "Wall Street Journal".

Reformy niezbędne

Na wiosnę Komisja Europejska ogłosiła, że włoska gospodarka obciążona jest nadmiernymi nierównowagami makroekonomicznymi; oznacza to, że KE oczekuje, iż Rzym wdroży cały zestaw reform mających poprawić sytuację. Nierównowagi makroekonomiczne to np. nadmierne zadłużenie, zbyt wysokie bezrobocie, deficyt handlowy czy niedostosowane do konkurencyjności gospodarki koszty pracy. Włoską gospodarkę trapi też niska produktywność, spadek inwestycji, a ponadto nierówności regionalne są znaczne i uboższe Południe wymaga rządowych subsydiów.

Niebezpieczne zadłużenie banków ustabilizowało się na poziomie 18 proc. wszystkich kredytów - kontynuuje "WSJ". Warto jednak przypomnieć, że te 18 proc. to kredyty warte w sumie 360 mld euro, a zarazem odpowiednik 22 proc. zeszłorocznego PKB Włoch. Dla porównania - we Francji odsetek problematycznych kredytów wynosi 5 proc., w Wielkiej Brytanii 1,5 proc. tego, co pożyczyły banki.

Sektor bankowy

Największym problemem Włoch - a zarazem zagrożeniem dla całej strefy euro - jest właśnie kondycja sektora bankowego. Są one w większości w tak fatalnym położeniu, że gazety finansowe ostrzegają przed zapaścią sektora, która mogłaby doprowadzić do kolejnego kryzysu w Europie. Obciążenie złymi kredytami we Włoszech narastało od ośmiu lat, czyli od kryzysu finansowego, który odbił się fatalnie na sektorze nieruchomości oraz budowlanym, a ich kłopoty, a czasem niewypłacalność, wpędziły w tarapaty banki. Jak pisze "FT", po klęsce Renziego stanowi to największe zagrożenie, ponieważ rekapitalizacja banków staje pod znakiem zapytania. Tymczasem najbardziej zagrożony bank Monte dei Paschi di Siena - najstarszy bank świata, założony w 1472 roku - jest bliski upadku. Zresztą prawie cały sektor bankowy w Italii pilnie potrzebuje zasilenia finansowego. Nowe europejskie przepisy dotyczące banków, które weszły w życie 1 stycznia, stanowią jednak, że podczas takich operacji rząd może dofinansować banki dopiero wtedy, gdy koszty restrukturyzacji poniosą najpierw udziałowcy banków i inwestorzy posiadający bankowe obligacje i aktywa. Jeśli więc prywatni inwestorzy nie zdołają uratować zagrożonych banków - a zwłaszcza Monte dei Paschi di Siena - rząd będzie musiał interweniować i wyłożyć publiczne pieniądze - pisze "FT". A przy tak wysokim zadłużeniu publicznym pole manewru państwa jest dość okrojone.

Przyszłość Unii Europejskiej

Włochy są więc przyczyną obaw na skalę całej Unii Europejskiej. Nie wdrożyły w wystarczającym stopniu reform strukturalnych i nawet rządowe plany uelastycznienia rynku pracy trafiają na wielki opór polityczny. Zdaniem "Economista" reformy Renziego były niewystarczające, a w przypadku rynku pracy - obciążone pewnym błędem, ponieważ starając się ten rynek uelastycznić, rząd ułatwił zwalnianie z pracy ludzi młodych, a to oni są najbardziej zagrożeni bezrobociem. Na szczęście dzięki interwencjom Europejskiego Banku Centralnego (EBC) rentowność włoskich papierów dłużnych utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie - niespełna 2 proc. za 10-letnie obligacje rządowe. Ale jeśli rozwój wypadków po nieudanym referendum Renziego wypłoszy inwestorów, sytuacja może się zmienić. Warto pamiętać, że Italia doświadczyła już ich paniki. W 2011 roku oprocentowanie 10-letnich obligacji przekroczyło krytyczny poziom 7 proc.; uważa się powszechnie, że tak wysokiego oprocentowania długu nie sposób obsłużyć, a rząd nie może już pożyczać pieniędzy na otwartym rynku.

Jakie prognozy

Zdaniem "FT" to, jak Włochy poradzą sobie teraz z zadłużeniem publicznym i sektorem finansowym, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak dalece EBC skłonny będzie nadal skupować włoskie aktywa, by podeprzeć gospodarkę. "Economist" podkreśla jednak, że trudno będzie kontrolować daleko idące konsekwencje porażki Renziego, bo włoskie banki mogą mimo wszystko zdestabilizować strefę euro. Na szczęście - podkreśla - inwestorzy byli przygotowani na to, że Włosi nie poprą w referendum planu reform, i mimo nocnych zawirowań na giełdach i rynkach walutowych w poniedziałek rano ustabilizowały się zarówno kursy akcji, jak i notowania euro, a wszelkie straty zostały odrobione.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (05.12.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP