Cameron chce renegocjacji traktatu, Tusk odpowiada mu: nie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat powiemy o zaostrzającej się polityce premiera Davida Camerona. Jesteśmy też w Berlinie, gdzie z pierwszą wizytą przyjeżdża premier Grecji Aleksis Cipras. Wśród tematów także amerykański konwój, który przejedzie przez Polskę.

Polityka Camerona

Pod naciskami eurosceptycznego skrzydła we własnej Partii Konserwatywnej oraz pod wpływem wzrostu popularności antyunijnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) premier Wielkiej Brytanii David Cameron obiecał, że doprowadzi do renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE, np. w takich sprawach jak imigracja i przywróci Londynowi uprawnienia, których zrzekł się na rzecz Unii. Zapowiadał też, że w razie wygranej konserwatystów w maju referendum w tej sprawie odbędzie się w 2017 r. To echa coraz ostrzejszej kampanii wyborczej na Wyspach. Sceptycznie do stanowiska Camerona podchodzi szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Powinniśmy dążyć do znalezienia odpowiednich dla Wielkiej Brytanii rozwiązań, ale bez zmieniania traktatów - oświadczył w piątek Tusk. W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat analizujemy sytuację w Wielkiej Brytanii.

Trudne rozmowy

Premier Grecji Aleksis Cipras z pierwszą wizytą w Niemczech. W Berlinie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Relacje między greckim rządem, kierowanym przez lewicowe ugrupowanie Syriza, a władzami Niemiec są napięte. Przedmiotem sporu są przede wszystkim reformy, które powinna wprowadzić Grecja. Rządząca w Atenach koalicja domaga się też od Berlina reparacji wojennych, w tym spłacenia pożyczki bankowej z czasów niemieckiej okupacji. Jak podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", Grecja ma płynność finansową tylko do 8 kwietnia. Po tym terminie Ateny znajdą się w "sytuacji krytycznej".

Na terenie Polski

W TVN24 Biznes i Świat także o tym, że w najbliższych dniach przez Polskę przejedzie kilka konwojów pododdziałów amerykańskich wracających do baz po ćwiczeniach w Polsce i krajach bałtyckich. Poinformował o tym rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski. Po trwających trzy miesiące ćwiczeniach do koszar w bawarskim Vilseck będą wracać żołnierze 3. szwadronu 2. Pułku Kawalerii. Ich miejsce na poligonach, w tym w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, zajęli już pancerniacy z 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3. Dywizji Piechoty, przybyli z koszar Fort Stewart w Georgii. Po wymianie amerykańskich pododdziałów dwustronne i wielostronne treningi będą kontynuowane, a ich kulminacją będą połączone ćwiczenia wielonarodowe, planowane na maj i czerwiec – przypomniał Goławski.

Nie żyje legenda

U nas także w poniedziałek posumowanie dokonań Lee Kuan Yew, twórcy singapurskiej państwowości i pierwszego premiera tego państwa-miasta. Lee Kuan Yew zmarł w poniedziałek nad ranem (czasu miejscowego) w wieku 91 lat. W Singapurze ogłoszono siedmiodniową żałobę i opuszczono flagi do połowy masztów.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat