Rosjanom coraz trudniej wiązać koniec z końcem

Ze świata

Shutterstock60 proc. mieszkańców Moskwy zauważa zapaść rosyjskiej gospodarki

Skutki największego od lat kryzysu gospodarczego dotykają coraz większą liczbę Rosjan. 60 proc. mieszkańców Moskwy uznało, że warunki ekonomiczne pogorszyły się ostatnio, tak samo uważa ponad 40 proc. wszystkich Rosjan - podała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na wyniki sondażu.

Jednocześnie, 12 proc. Moskwian wierzy, że sytuacja w Rosji poprawia się, jak wskazują dane z ankiety przeprowadzone przez fundację Obahchestvennoye Mnenie (Opinia Publiczna) cytowane przez agencję RIA Novosti.

Złe zmiany odczuwa cała Rosja

Sondaż ujawnił, że ponad połowa mieszkańców stolicy widzi negatywną zmianę w gospodarce rosyjskiej. Przy czym 41 proc. wszystkich Rosjan podziela tę opinię. Ankieta została przeprowadzona 27. grudnia 2015 roku na próbie 1 500 respondentów w 53 regionach Rosji, a margines błędu nie przekracza 3,6 proc. Rosyjska gospodarka kuleje wskutek światowego spadku cen ropy, która jest głównym surowcem eksportowym kraju. Sytuację pogarszają zachodnie sankcje nałożone na Rosję jako odpowiedź na jej działania we wschodniej Ukrainie. W rezultacie dwucyfrowej inflacji, rosyjski dochód realny spadł gwałtownie w ciągu ostatniego roku.

Ropa najtańsza od 12 lat. Rosja ma kłopoty TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock