Rośnie współpraca Chin z Europą. Tysiące pociągów na torach

Ze świata

Polska a Nowy Jedwabny Szlak. Co może zyskać nasz kraj?TVN24 BiS
wideo 2/2

Chińskie koleje państwowe poinformowały, że ponad 4 tysięcy pociągów towarowych kursowało między Państwem Środka a Europą w ciągu pierwszych sześciu lat od otwarcia regularnych połączeń towarowych na tej trasie - pisze dziennik "China Daily".

99,7 proc. kursów odbyło się zgodnie z rozkładem - oświadczył przedstawiciel chińskich kolei Han Shurong na spotkaniu przedstawicieli Chin oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które odbyło się w czwartek w mieście Ningbo na wschodzie kraju. "W przeszłości większość pociągów wracała do Chin pusta ze względu na brak towarów, a w ubiegłym roku ponad połowa z nich wracała załadowana" - podkreślił Han. Wśród transportowanych między kontynentami towarów wymienił sprzęt elektroniczny (głównie telefony komórkowe i komputery), odzież, samochody, żywność, wino, kawę, drewno i maszyny.

Od kiedy

Połączenie kolejowe między Chinami a Europą uruchomiono w sierpniu 2011 roku dzięki inauguracji linii między chińskim Chongqing (Czungking) w środkowej części kraju a niemieckim Duisburgiem.

Obecnie kolej łączy 28 chińskich i 29 europejskich miast w 11 krajach Starego Kontynentu. Pierwszy pociąg z Chin do Wielkiej Brytanii przybył w połowie stycznia br. Dzięki temu połączeniu Londyn stał się 15. europejskim miastem, z którego można się bezpośrednio dostać koleją do Chin.

Trasa wiedzie między innymi przez Francję, Belgię, Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Stanowi element inicjatywy gospodarczej Pasa i Szlaku, czyli projektu reaktywowania dawnego szlaku handlowego wiodącego z Chin do Europy, który z końcem średniowiecza i wraz z rozrostem imperium osmańskiego stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie, przez Polskę, do Europy Zachodniej.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock