Pomoc dla Ukrainy, sytuacja SKOK-ów. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się sytuacji Ukrainie i decyzji Izby Reprezentantów USA, która przegłosowała rezolucję nawołującą prezydenta Baracka Obamę do wysłania na Ukrainę broni. Jesteśmy też w Tunezji po zamachu w muzeum. Wraz z ekspertami przeanalizujemy sytuację SKOK-ów i powiemy o greckim problemie, z którym musi zmierzyć się Europa.

Amerykańskie zdanie

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w poniedziałek rezolucję nawołującą prezydenta Baracka Obamę do wysłania na Ukrainę broni, która miałaby pomóc w walce władz w Kijowie z prorosyjskimi separatystami. Za uchwałą głosowało 348 członków Izby, przeciw było 48. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że za dozbrojeniem sił zbrojnych wiernych władzom w Kijowie głosowali zgodnie reprezentanci dwóch głównych sił politycznych w kraju, zasiadający w izbie niższej amerykańskiego Kongresu.

Informacje z Tunezji

Tunezyjskie władze wyciągają wnioski z ubiegłotygodniowego zamachu w Tunisie. W poniedziałek rzecznik rządu premiera Habiba Essida poinformował, że sześciu dowódców policji zostało zwolnionych.

Z kolei prezydent Tunezji w wywiadzie dla CNN ujawnił, że terroryści, którzy dokonali zamachu w muzeum mieli na sobie materiały wybuchowe, które nie eksplodowały. Wśród wtorkowych tematów w TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia w Tunezji.

SKOK-i i informacja

Dziś sejmowa podkomisja rozpocznie badanie sprawy systemu SKOK. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe w ostatnich dniach stały się jednym z głównych tematów politycznego sporu. PO wskazuje na patologie w kasach, wykazane w raportach Komisji Nadzoru Finansowego. O sytuacji w SKOK-ach 9 godzin dyskutowali posłowie z sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Z przedstawionych posłom informacji KNF wynika, że sektor SKOK odnotował stratę w wysokości ok. 126 mln zł, a niedobór funduszy własnych to ok. 300 mln zł. W TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o historii SKOK-ów i problemach przed jakimi stoi ten sektor.

Grecki problem

Grecja do przyszłego poniedziałku zaprezentuje europejskim partnerom swoje propozycje dotyczące pakietu reform - poinformował we wtorek rzecznik greckiego rządu. Atena mają nadzieję, że w ten sposób przekonają Europę do większej pomocy finansowej - wyraził nadzieję rzecznik. Premier Grecji Aleksis Cipras zabiegał w poniedziałek, podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie, o poprawę nadwerężonych ostatnio relacji z Niemcami. Cipras potwierdził fiasko wdrażanego od pięciu lat programu oszczędnościowego dla Grecji. O Grecji dziś także w TVN24 Biznes i Świat.

Paryż w kłopocie

W TVN24 Biznes i Świat także Paryż, który stał się najbardziej zanieczyszczonym miastem świata - poinformowała firma monitorująca jakość powietrza Plume Labs. Biuro mera Paryża ogłosiło w poniedziałek, że zamierza znacznie ograniczyć liczbę samochodów dopuszczonych do ruchu w mieście i okolicach. Powodem jest utrzymująca się nad centrum - od kilku dni - mgły smogu.

Krok Jolie

"Przez raka straciłam mamę, babcię i ciocię. Chciałam, by kobiety dowiedziały się o takim ryzyku i obiecałam, że będę się dzieliła przydatnymi informacjami, jeżeli takie się pojawią. Również tymi o prewencyjnym usunięciu jajników i jajowodów" - napisała w felietonie opublikowanym w "New York Timesie" Angelina Jolie. Aktorka poinformowała właśnie, że przeszła ten ostatni zabieg, bo jej ostatnie badanie wskazała na to, że ryzyko tego typu raka się zwiększyło.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat