Polskie zbrojenia, biznesowe Oscary i Poroszenko we Francji. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

nagrodaprb.plKto zostanie laureatem Nagrody im. Jana Wejcherta

W środę w TVN24 Biznes i Świat komentujemy decyzje polskiego rządu ws. zbrojeń. Jesteśmy też we Francji, gdzie wizytę złoży prezydent Ukrainy Petro Peorszenko. Coraz bliżej też ogłoszenia tegorocznych laureatów Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Mocniejsze uderzenie

Między rządami Polski i USA będzie negocjowana umowa o zakupie zestawów obrony powietrznej Patriot - taką rekomendację szefa MON przyjął we wtorek rząd. W przetargu na śmigłowce do etapu testów dopuszczono maszynę produkowaną przez Airbus Helicopters. W ramach programu „Wisła” Polska zamierza kupić osiem baterii zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu. Według MON jednym z ważnych kryteriów – spełnionym przez obu oferentów (amerykański Raytheon oraz francuskie konsorcjum Eurosam)- była zdolność do zwalczania rakiet Iskander. Z kolei w kwestii przetargu na śmigłowce maszyna oferowana przez Airbus Helicopters spełniła wymagania formalne. W środę w TVN24 Biznes i Świat komentujemy wraz z gośćmi te informacje. Sprawdzamy, jak zmienią się polskie siły zbrojne.

Najlepsi z najlepszych

W czwartek poznamy laureatów Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Transmisja uroczystej gali w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00. A już dziś przypomnimy nominowanych do nagrody. Gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu i członek kapituły Nagrody PRB im. Jana Wejcherta.

Wizyta w Europie

W środę w TVN24 Biznes i Świat zajmiemy się także wyborami w USA. Były gubernator Florydy Jeb Bush, jeden z faworytów Republikanów w wyścigu do Białego Domu w 2016 roku, planuje w czerwcu odwiedzić Polskę, Estonię i Niemcy - podała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na otoczenie polityka. Będzie to pierwsza międzynarodowa wizyta Busha od kiedy ogłosił w styczniu, że "poważnie rozważa" start w wyborach prezydenckich w 2016 roku, a także jego pierwsza w ogóle wizyta w Polsce i Estonii. Bush, który jest synem i bratem dwóch byłych prezydentów USA, oficjalnie nie ogłosił jeszcze startu w wyborach prezydenckich, ale od kilku miesięcy zbiera już środki na swą kampanię wyborczą. Sondaże wskazują, że obok gubernatora Wisconsin Scotta Walkera jest jednym z faworytów w walce o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Wizyta prezydenta

Dziś we Francji będzie gościł prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który o sytuacji w swoim kraju porozmawia z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Od połowy lutego na wschodzie Ukrainy utrzymuje się kruchy rozejm między oddziałami rządowymi a separatystami wspieranymi przez Rosję.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: nagrodaprb.pl