Polskie kino w tureckich samolotach. Pasażerowie obejrzą m.in. "W ciemności" i "Katedrę"

Ze świata


Polskie filmy - w tym m.in. "Katedrę" i "W ciemności" - będą mogli oglądać pasażerowie tureckich linii lotniczych dzięki projektowi Picture Poland. Pierwszą partię filmów podróżni zobaczą już w lutym, kolejną - w kwietniu.

Projekt "Picture Poland" to pierwsza kampania promująca polską kinematografię w liniach lotniczych. Jej realizator - Polski Instytut Sztuki Filmowej - we współpracy z polskimi producentami i dystrybutorami wybrał 32 filmy, które następnie zaproponował przewoźnikom. Spośród nich eksperci Turkish Airlines wybrali osiem, które będą mogli oglądać pasażerowie ich samolotów.

Polskie kino

- Turkish Airlines ma szansę na to, aby z ofertą pokazującą polską kinematografię dotrzeć do ludzi, którzy po prostu lubią podróżować, są ciekawi świata, poszukują i są trochę bardziej zasobni finansowo, którzy szukają nie tylko nowych miejsc, ale też kontaktu z nową ofertą kulturalną - powiedziała na wtorkowym briefingu dyrektorka PISF Magdalena Sroka. - Oferta filmów, które znajdą się w systemie rozrywki pokładowej Turkish Airlines jest bogata i różnorodna, przez co ma szansę przybliżyć smak tego, czym jest polska kinematografia. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy będziemy mogli budować popularność polskiego kina i wzmacniać świadomość jego istnienia - dodała.

Jakie filmy?

Sroka podkreśliła, że prezentowane na pokładzie samolotów filmy to "tytuły niezwykle reprezentatywne dla ostatnich lat sukcesu polskiej kinematografii". Jak mówiła, są wśród nich obrazy, które odniosły międzynarodowy sukces i były dystrybuowane za granicą, są to tytuły ważne dla polskiego odbiorcy i takie, które zyskały największą widownię w ostatnich latach oraz takie, które są reprezentantami polskiego nurtu artystycznego. Od lutego pasażerowie tureckich linii będą mogli obejrzeć dwa filmy w reżyserii Waldemara Krzystka - "80 milionów" o działaczach Solidarności próbujących wypłacić pieniądze opozycjonistów z banku i "Małą Moskwę" - obraz o romansie żony radzieckiego pilota oraz polskiego oficera.

Co jeszcze?

Prócz tego w lutym w tureckich samolotach pojawią się filmy "Imagine" (reż. Andrzej Jakimowski) o instruktorze, który uczy niewidomych, jak orientować się w przestrzeni, oraz nagrodzony Oscarem film animowany "Piotruś i wilk" (reż. Suzie Templeton). W kwietniu w samolotach będą dostępne także filmy: "Bogowie" (reż. Łukasz Palkowski) o Zbigniewie Relidze, "W ciemności" Agnieszki Holland o pomocy Żydom ukrywającym się w kanałach podczas II wojny światowej, "Papusza" (reż. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze) o romskiej poetce i "Katedra", nominowana do Oscara animacja Tomasza Bagińskiego. - Cieszę się, że Turcy będą mieli okazję poznać wspaniałą polską kinematografię. Myślę, że to będzie miało dodatkowy wpływ na naszą polsko-turecką wspaniałą, sześćsetletnią przeszłość - skomentował ambasador Turcji w Polsce, Yusuf Ziya Ozcan. W projekcie Picture Poland uczestniczą także polskie linie lotnicze PLL LOT.

Film "W Ciemności w reżyserii Agnieszki Holland był nominowany do Oscara:

Autor: msz//km / Źródło: PAP