Przewidział dwa kryzysy, teraz ostrzega Polskę. Przez "autorytarny kierunek"

Ze świata

Fakty TVN29.02.2016 | Komisja Wenecka daje PiS-owi żółtą kartkę. Czy rząd zignoruje wystawioną mu opinię?

Kolejny kryzys na rynkach wschodzących jest blisko - ostrzega John-Paul Smith, założyciel firmy badawczej Ecstrat. Jego zdaniem "istnieje analogia między latami 1997-1998, a tym co obserwujemy obecnie", a źródłami kryzysu mogą być Chiny i Brazylia. Jego obawy budzą także Turcja, Rosja i Polska, bo politycy w tych krajach zmierzają w kierunku rządów "autorytarnych".

To ostrzeżenie, którego nie należy lekceważyć bowiem analityk już w przeszłości, jako jeden z nielicznych, trafnie przewidział załamanie na rynkach wschodzących, które rozpoczęło się w 2011 roku. Zapowiadając przy tym spadki o ponad 30 proc. indeksu MSCI dla rynków wschodzących.

Jako strateg w Morgan Stanley z wyprzedzeniem ostrzegał również o kryzysie w Rosji w 1998 roku. Także skutecznie. - Istnieje analogia między latami 1997-1998, a tym co obserwujemy obecnie - wskazuje teraz w rozmowie z Agencją.

Przyczyny pesymizmu

Tym razem Smith widzi dwie główne przyczyny pesymizmu. Pierwszą z nich jest brak reform w państwach rozwijających się. Za główny przykład podaje Brazylię, gdzie droga do "kapitalizmu państwowego" pogrążyła gospodarkę w recesji najgorszej w tym wieku.

Martwi się też o Rosję, Turcję i Polskę, gdzie jego zdaniem politycy idą w kierunku bardziej "autorytarnych".

Druga grupa obaw analityka obejmują Chiny, gdzie Smith przewiduje, że jeszcze w tym roku wybuchnie kryzys finansowy. A wpływ na tak "duże" prawdopodobieństwo stanowi spowolnienie gospodarki oraz nurkowanie cen surowców na światowych rynkach.

Jak podkreśla Smith rentowność obligacji wielu krajów rozwijających przestała być atrakcyjna, dodając, że nie będą one odporne na zawirowania gospodarcze w Chinach i Brazylii. Ocenia ponadto, że wyceny akcji z tej grupy krajów nie są tak atrakcyjne ze względu na grożące spółkom odpisy.

- Pozornie niski poziom wycen daje fałszywe poczucie komfortu - powiedział Smith.

Niepokojący sygnał z chińskiej gospodarki:

Niepokojący sygnał z chińskiej gospodarkiTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: