Ze świata

W Polsce lepszy klimat dla biznesu. Najlepsze w historii miejsce w rankingu Doing Business

Ze świata

Polska na 25. miejscu w rankingu Doing Business 2016
TVN24 Biznes i ŚwiatPolska na 25. miejscu w rankingu Doing Business 2016

Polska awansowała w najnowszym raporcie Banku Światowego Doing Business 2016, oceniającym warunki do prowadzenia biznesu w 189 krajach świata. Znaleźliśmy się na 25. miejscu wyprzedzając takie kraje jak Szwajcaria, Francja czy Hiszpania. Jesteśmy jednak wciąż w tyle m.in. za Estonią, Islandią czy Litwą.

Marcin Piątkowski z Banku Światowego będzie dziś gościem programu "Bilans" na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 21.40.

W trzynastej edycji prestiżowego rankingu Banku Światowego Doing Business Polska znów zanotowała awans. 25. miejsce w zestawieniu jest najwyższym w historii. Jeszcze w 2009 roku byliśmy na 76. miejscu.

W pogoni za Niemcami

Jak powiedział Marcin Piątkowski z Banku Światowego o awansie Polski zadecydowały reformy, choć nie rewolucyjne. - Często są to reformy zarządcze, jak na przykład kwestia łatwości w podłączeniu się do sieci energetycznej. Okazało się, że można w Warszawie przestrzegać ustawowych terminów podłączenia. Tak jak wcześniej mieliśmy dosyć amerykańsko-łacińskie podejście do tych terminów, teraz się okazuje, że można je przestrzegać. Nasz ranking pomógł uzmysłowić wszystkim, że przestrzeganie przepisów jest ważne. Druga rzecz to płacenie podatków. Chodzi nie o kwestię interpretacji podatkowej - tym się ranking nie zajmuje - ale kwestia łatwości płacenia. Dziś już ponad połowa polskich przedsiębiorców przesyła deklaracje VAT online, elektronicznie - wyjaśnił. Jego zdaniem żeby Polska mogła za rok znów awansować w tym zestawieniu ważne jest usprawnienie działania tzw. jednego okienka. - Nie ma powodów, żeby w Polsce nie można było zakładać firmy ze smartfona. Już dziś jest to technicznie możliwie, ale wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że taniej, szybciej i efektywnej może spółkę z o.o. złożyć online. Zachęcamy ich do tego - powiedział.

Dodał, że ważna jest także reforma sądownictwa gospodarczego. - Spór gospodarczy w Warszawie trwa średnio prawie dwa lata. Na pewno nikt nie jest z tego powodu zadowolony. Celem powinien być okres nie dłuższy niż rok - powiedział. Dodał, że Bank Światowy zamierza wspierać Polskę w tym, żeby nasz kraj znalazł się w pierwszej dwudziestce rankingu Doing Business. - Możemy dogonić Niemcy, które są na 15. miejscu. Jest to możliwe. W ciągu roku, dwóch możemy wejść do pierwszej dwudziestki i dogonić Niemcy - podsumował.

Singapur nie oddaje pozycji lidera

Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu utrzymał się dotychczasowy lider - Singapur. Za nim znalazły się: Nowa Zelandia, Dania i Korea Południowa.

Na drugim końcu rankingu uplasowały się Wenezuela, Sudan Południowy, Libia i Erytrea.

Kryteria

Bank Światowy, tworząc ranking oceniał kraje w 10 kategoriach:

- zakładanie firmy, czyli procedury, czas oraz wymagany minimalny wkład początkowy

- uzyskiwanie pozwoleń na budowę, czyli procedury, czas oraz koszt inspekcji oraz uzyskiwania pozwolenia

- wskaźnik energii elektrycznej, czyli czas i koszt uzyskania przyłączą elektrycznego dla nowo wybudowanego przedsiębiorstwa

- rejestrowanie własności, czyli procedury, czas oraz koszt rejestrowania nieruchomości

- otrzymywanie kredytu, czyli stopień regulacji kredytów oraz ilość informacji na temat kredytowania

- ochrona inwestorów, czyli zakres jawności oraz zakres odpowiedzialności zarządu przed współudziałowcami

- płacenie podatków, czyli liczba płaconych podatków, godziny spędzone rocznie nad przygotowaniem zeznań podatkowych oraz cześć dochodu brutto, jaką stanowi płacony podatek

- handel zagraniczny, czyli liczba dokumentów, podpisów i czasu wymaganego, aby przedsiębiorca mógł importować lub eksportować

- zawieranie umów, czyli procedury, czas i koszt zawierania i egzekwowania umów dłużnych

- likwidacja przedsiębiorstwa, czyli czas i koszt związany z zakończeniem działalności oraz stopa odzysku.

Polska najgorzej wypadła w kategorii "zakładanie firmy" (85. miejsce). Słabo wyglądamy także jeśli chodzi o płacenie podatków (58. miejsce) i zawieranie umów (55. miejsce). Jesteśmy natomiast najlepsi w kategorii "handel zagraniczny".

1. Singapur 2. Nowa Zelandia 3. Dania 4. Korea Południowa 5. Hong Kong 6. Wielka Brytania 7. Stany Zjednoczone 8. Szwecja 9. Norwegia 10. Finlandia . 25. Polska Pierwsza dziesiątka rankingu "Doing Business 2016"

Autor: tol / Źródło: doingbusiness.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości