Polak i Litwin dwa bratanki? "Relacje obiecujące, także w energetyce"

Ze świata

wikipedia.org/CC-BY-SA-3.0 | Andrejavus"kardynalne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno naszych krajów, jak też całego regionu posiada współpraca w dziedzinie energetyki, realizacja wspólnych projektów"

Współpraca z Polską ma dla Litwy wymiar strategiczny; nasze relacje mają duży potencjał rozwoju, szczególnie w kwestii obronności i bezpieczeństwa energetycznego - mówi ambasador Litwy w Polsce Szarunas Adomaviczius.

Jego zdaniem "aktualne stosunki polsko-litewskie oceniam jako dobre, z dużym potencjałem rozwoju".

- Realizujemy wspólne cele w dziedzinie umacniania obronności oraz bezpieczeństwa energetycznego. Konsultujemy się i uzgadniamy wypracowanie stanowisk w kwestiach międzynarodowych - podkreślił.

- Od wielu lat pomyślnie rozwija się współpraca gospodarcza, kulturalna, handel, turystyka, wymiana młodzieży. Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy, a polskie inwestycje są drugie co do wielkości wśród inwestycji zagranicznych. Współpraca z Polską ma dla Litwy wymiar strategiczny - ocenił Adomaviczius.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ambasador podkreślił, że "kardynalne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno naszych krajów, jak też całego regionu posiada współpraca w dziedzinie energetyki, realizacja wspólnych projektów".

- Cieszymy się, że dzięki wspólnym wysiłkom już w końcu bieżącego roku zostanie zakończona budowa transgranicznego mostu elektroenergetycznego LitPol Link. Połączy on nie tylko litewski Alytus z polskim Ełkiem, ale też wszystkie kraje bałtyckie z sieciami elektroenergetycznymi Europy - powiedział, Dodał, że "pomyślnie rozwija się inny ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego litewsko-polski projekt - połączenie gazowe GIPL".

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/CC-BY-SA-3.0 | Andrejavus