Pogrzeb Niemcowa, zgrzyt na linii Polska-Rosja. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat relacjonujemy pogrzeb Borysa Niemcowa. Analizujemy też dyplomatyczny zgrzyt na linii Rosja-Polska.

Pogrzeb Niemcowa

W Moskwie odbędzie się dziś po południu pogrzeb zamordowanego w nocy z piątku na sobotę Borysa Niemcowa, jednego z przywódców demokratycznej opozycji. Pogrzeb na Cmentarzu Trojekurowskim poprzedzi cywilna uroczystość żałobna w Centrum Andrieja Sacharowa.

55-letni Niemcow, jeden z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas), był zagorzałym krytykiem Kremla, a ostatnio polityki prezydenta Władimira Putina wobec Ukrainy. Otwarcie wspierał prozachodnie władze w Kijowie i - jak przypomniały media zachodnie - był atakowany za tę postawę przez rosyjskie media państwowe.

W TVN24 Biznes i Świat relacjonujemy to wydarzenie. Komentujemy też echa i możliwe konsekwencje zamachu na opozycjonistę.

Dyplomatyczny zgrzyt

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował w poniedziałek, że władze rosyjskie odmówiły mu wjazdu do Rosji, gdzie miał uczestniczyć w pogrzebie Borysa Niemcowa. Według rzeczniczki ambasady FR decyzja nie ma związku z pogrzebem, a jest odpowiedzią na sankcje wobec Rosji. Polskie MSZ zapowiada notę protestacyjną.

W TVN24 Biznes i Świat analizujemy ten dyplomatyczny zgrzyt i pytamy o możliwe jego konsekwencje.

Lista specjalna

Bill Gates po raz kolejny znalazł się na szczycie corocznej listy najbogatszych ludzi na świecie magazynu "Forbes". Jego majątek szacowany jest na 79,2 miliardów dolarów. Wśród 20 najbogatszych znaleźli się też szef Facebooka Mark Zuckerberg i Michael Jordan była gwiazda NBA. Z szacunków dziennikarzy magazynu wynika, że majątki najbogatszych wciąż rosną.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat