TVN24 Biznes | Ze świata

Własna firma w Anglii. Jak zacząć i jakie obowiązują tam podatki?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkach
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/4
TVN24Arendarski o proponowanych zmianach w podatkach

Anglia to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych Polaków. Wielu z nich zastanawia się nad założeniem tam działalności gospodarczej. Jak po brexicie założyć firmę w Anglii? Jakie podatki płacą przedsiębiorcy? Wyjaśniamy.

Wielka Brytania od 1 lutego 2020 roku nie należy już do Unii Europejskiej i wiele się zmieniło choćby w kwestii handlu ze Zjednoczonym Królestwem. Polscy obywatele wciąż jednak mogą zakładać na Wyspach własne firmy. Zdecydowanie najpopularniejsze jest w tym przypadku prowadzenie działalności w Anglii.

Funkcjonują tam cztery podstawowe formy działalności gospodarczej: samozatrudnienie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka partnerska oraz spółka akcyjna. Zasady, na jakich polscy przedsiębiorcy mogą zakładać własne firmy, zależą od tego, który rodzaj spółki wybiorą.

Firma w Anglii - samozatrudnienie

Najprostszym rodzajem prowadzenia działalności w Anglii jest samozatrudnienie, czyli odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie dostępne jest wyłącznie dla rezydentów, a więc osób przebywających na terytorium Wielkiej Brytanii przez minimum 183 dni w roku i tam prowadzących swój biznes. Obowiązkowe jest również posiadanie brytyjskiego ubezpieczenia społecznego (numer NIN).

Aby jednak rozpocząć działalność w ramach samozatrudnienia w Anglii, nie jest konieczne dopełnienie żadnych formalności. Możemy zacząć działalność, nigdzie jej nie rejestrując. Obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym (HMRC) pojawia się dopiero wtedy, gdy działalność trwa dłużej niż 3 miesiące. Można to zrobić osobiście lub zdalnie, za pośrednictwem telefonu, poczty lub formularza online.

Samozatrudnienie w Anglii to rodzaj działalności wybierany najczęściej przez osoby dopiero zaczynające pracę na własny rachunek. Wszelkie formalności są w tym przypadku ograniczone do minimum, konieczne jest tylko prowadzenie dokumentacji finansowej swojej firmy oraz wypełnianie raz w roku zeznania podatkowego. Warto jednak pamiętać, że przy tej formie działalności przedsiębiorca odpowiada osobiście za wszystkie zobowiązania biznesowe.

Spółka LTD w Anglii

Drugą pod względem popularności formą działalności gospodarczej w Anglii jest spółka LTD (Limited), czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.). Ten rodzaj działalności można rozpocząć w Anglii nawet nie będąc jej rezydentem - można więc prowadzić firmę zdalnie, w rzeczywistości mieszkając cały czas w Polsce.

Warto jednak pamiętać, że aby nie musieć rozliczać się z podatku dochodowego w Polsce, nie można mieć na jej terytorium swojego zakładu, a więc np. siedziby, sklepu stacjonarnego czy biura. Tym samym znacznie ograniczone jest grono osób, które mogą założyć spółkę LTD w Anglii. Obejmuje ono Polaków faktycznie prowadzących działalność na Wyspach oraz tzw. freelancerów, czyli m.in. doradców, programistów czy grafików komputerowych.

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest zarejestrowanie jej w rządowym rejestrze spółek (Companies House). Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z formularza online. Trzeba w nim podać podstawowe dane dotyczące spółki, charakteru działalności gospodarczej oraz wysokości kapitału początkowego. Minimalna wysokość tego kapitału nie jest uregulowana prawnie – może to być nawet 1 funt.

Poza obowiązkiem rejestracji i wniesienia kapitału zakładowego prowadzenie spółki LTD wymaga nieco więcej formalności niż samozatrudnienie. Konieczne jest prowadzenie pełnej dokumentacji swojej działalności oraz przestrzeganie brytyjskich zasad prowadzenia spółek.

LondynShutterstock

Firma w Anglii - spółka partnerska i spółka akcyjna

Rzadziej wybieranymi formami prawnymi spółek w Anglii są spółka partnerska oraz spółka akcyjna. Spółka partnerska to forma dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność z jednym parterem lub większą ich liczbą. Opiera się na samozatrudnieniu każdej z osób lub utworzeniu przez nie partnerskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LLP). Spółka akcyjna funkcjonuje natomiast podobnie jak w Polsce, a jej kapitał początkowy musi wynosić minimum 50 tys. funtów.

Podatki w Anglii dla firm

Rodzaj i wysokość podatków, jakie płacą przedsiębiorcy w Anglii, zależy od formy prowadzonej działalności.

Samozatrudnionych obowiązują takie same podatki jak pracujących na etacie. Podatek dochodowy, podobnie jak w Polsce, jest progresywny, a więc zwiększa się wraz ze wzrostem dochodów. Podstawowa stawka tego podatku wynosi 20 proc., od rocznego dochodu powyżej 50 tys. funtów stawka rośnie do 40 proc., zaś powyżej 150 tys. funtów wynosi 45 proc.

W przypadku spółek, w tym spółki LTD i spółki akcyjnej, obowiązuje już brytyjski odpowiednik podatku CIT, nazywany podatkiem korporacyjnym. Jego wysokość zmieniała się w ostatnich latach i obecnie wynosi 19 proc. niezależnie od wielkości firmy.

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 20 proc., zredukowana – 5 lub 0 proc.

Kwota wolna od podatku w Anglii to 12,5 tys. funtów, czyli ok. 65 tys. złotych. Nie jest uzależniona od wysokości dochodów.

Z kolei podatek od dywidendy – inaczej niż w Polsce – jest uzależniony od kwoty samej dywidendy i wynosi od 0 do ponad 38,1 proc. w przypadku dywidendy powyżej 150 tys. funtów.

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne zależy od wysokości dochodów i zaczyna się od 3,05 funta tygodniowo. Z ubezpieczenia tego zwolnione są osoby o dochodzie poniżej 6475 funtów rocznie oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia i kobiety powyżej 60. roku życia.

Firma w Anglii - czy się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od charakteru prowadzonej działalności oraz od tego, gdzie mieszka przedsiębiorca i gdzie znajdują się jego klienci. Wszystko pozostaje więc kwestią indywidualną i wymaga oddzielnych kalkulacji dla każdego przypadku.

Warto zwrócić uwagę, że bardzo różna może być choćby opłacalność rozliczania się z brytyjskim fiskusem. W Anglii stawki podatku dochodowego są wyższe niż w Polsce, ale jednocześnie wyższa jest kwota wolna od podatku. W rezultacie opłacalność jednego lub drugiego systemu zależy w głównej mierze od poziomu osiąganych dochodów.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości