"Podatek od grzechu" wprowadzony. Ceny ostro w górę

Ze świata

Do Kataru przyleciały krowyTVN24 BiS
wideo 2/2

Od początku roku za alkohol w Katarze trzeba zapłacić nawet dwukrotnie więcej. Nie jest to dobra wiadomość dla kibiców, którzy w 2022 roku udadzą się do tego kraju na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Rozwiązanie, nazwane "podatkiem od grzechu", ma być sposobem walki z produktami "szkodzącymi zdrowiu".

Podatek w wysokości 100 proc. został nałożony na cały import alkoholu – wyjaśnił jedyny dystrybutor alkoholu w Katarze Quatar Distribution Company, którego oświadczenie przytacza "New York Times".

Z powodu nowego podatku dwukrotnie wzrosną także ceny tytoniu, napojów energetycznych i wieprzowiny. O połowę droższe mają być napoje słodzone.

Zła wiadomość dla kibiców

Jako przykład rosnących cen "New York Times" podaje sześciopak piwa, którego cena wzrosła do 26 dolarów (w przeliczeniu to ok. 16,5 zł za puszkę).

Dziennik zwraca uwagę, że podwyżki będę oznaczały konieczność głębszego sięgnięcia do kieszeni przez kibiców, którzy w 2022 roku przylecą do Kataru na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Obecnie alkohol w Katarze mogą kupić jedynie obcokrajowcy w licencjonowanych barach, klubach i hotelach ze specjalnym pozwoleniem. Zabronione jest jednak spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Autor: mp//dap / Źródło: New York Times, Sky News

Źródło zdjęcia głównego: CC BY - SA 4.0 Wikipedia | StellarD