TVN24 Biznes | Ze świata

Czarne chmury wciąż unoszą się nad niemiecką gospodarką

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp,
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"
"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"

Niemiecki przemysł wciąż z dużą dozą pesymizmu patrzy w przyszłość. Wskaźnik PMI dla naszego największego partnera handlowego wzrósł w maju do 36,6 punktu wobec 34,5 punktu na koniec poprzedniego miesiąca - wynika z danych firmy IHS Markit, która opracowuje badanie.

Wstępnie szacowano, że indeks PMI dla niemieckiego przemysłu wyniesie 36,8 pkt.

- Dane PMI dla Niemiec w maju pokazują, że branża przemysłowa nie przestaje się kurczyć. Choć wskaźniki nie są tak niskie jak w kwietniu, to i tak widać jak na dłoni, że kryzys wywołany pandemią COVID-19 wciąż zaburza działalność przedsiębiorstw - stwierdził cytowany w komunikacie ekonomista IHS Markit Phil Smith.

W analizie zwrócono jeszcze uwagę na to, że niemieccy producenci ostatni raz w tak wysokim tempie zmniejszali zatrudnienie podczas poprzedniego kryzysu - w maju 2009 roku.

Wskaźnik PMI dla NiemiecIHS Markit

Zdecydowanie bardziej poprawiły się nastroje we włoskiej gospodarce, która przecież jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu wywołanego pandemią. Określający koniunkturę w przemyśle Włoch PMI wyniósł w maju 45,4 pkt. wobec 31,1 pkt. w kwietniu. Przy czym analitycy, tak jak w przypadku Niemiec, spodziewali się 36,8 pkt.

W komunikacie zwrócono uwagę, że jest to 20. z rzędu miesiąc, w którym pogarsza się kondycja włoskiego przemysłu.

Wskaźnik PMI dla WłochIHS Markit

Jeśli chodzi o sektor przemysłowy strefy euro, to wyniósł w maju 2020 roku 39,4 pkt., w kwietniu było to 33,4 pkt. Jest to prawie zgodne z przewidywaniami - wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 39,5 pkt.

- Choć wciąż obserwujemy bezprecedensowe spadki w produkcji przemysłowej oraz PKB w drugim kwartale 2020 roku, to badanie daje pewną nadzieję, że sektor przemysłowy powoli się stabilizuje, a w trzecim kwartale być może zaobserwujemy nawet wzrosty - powiedział cytowany w komunikacie główny ekonomista IHS Markit Chris Williamson.

Wskaźnik PMI dla strefy euroIHS Markit

Nad Wisłą nastroje również się poprawiły, choć wciąż są nie najlepsze. Wskaźnik PMI dla Polski w maju wzrósł do poziomu 40,6 punktu i jest to piąty najniższy odczyt w historii badań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Czym jest PMI?

PMI to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji sektora przemysłowego. Jest on obliczany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Autor:mp, kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości